Site icon GLOBALNEWS.SK

Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť

large krajci fab

BRATISLAVA – Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Na včerajšej tlačovej besede k epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1. Ako minister vysvetlil, nakoľko sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu. Za posledný týždeň však mierne klesli počet hospitalizovaných aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Začal však stúpať kĺzavý medián z hodnoty 1 326 sa dostal na hodnotu 1 811.

Krajčí zároveň informoval, že hygienici zaznamenali viaceré ohniská nákazy v domovoch sociálnych služieb. Za týždeň pribudlo 1 836 pozitívne testovaných ľudí v rizikovej skupine nad 65 rokov veku. Percento pozitívnych pri antigénových testoch je 3,4 %, čo je podľa ministra relatívne vysoké číslo. Za vysoké považuje aj percento pozitívnych pri PCR testoch, ktoré dosahuje 17,2 %, na druhej strane však oproti minulému týždňu pokleslo. Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že ak sa neprijmú ďalšie opatrenia, Slovensko sa bude aj naďalej vzďaľovať od stanoveného priemeru 750 pozitívne testovaných denne.

Minister zdravotníctva tiež uviedol, že premiér Igor Matovič by chcel predstaviť nové spôsoby testovania. „Bude to jedna z vážnych výziev v boji s koronavírusom na Slovensku,“ povedal Kajčí. Viac však k tomuto plánu zatiaľ hovoriť nechcel. Informoval tiež, že rezort ešte dnes zverejní ďalšiu výzvu na otváranie mobilných odberových miest na antigénové testovanie pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú mať záujem poskytovať túto službu.

Situácia v zahraniční sa podľa ministra zlepšuje. „Drvivá väčšina krajín v Európe má lockdowny, takýmto spôsobom sa situácia zlepšila z jedného týždňa na druhý,“ konštatoval minister. Príkladom sú Česko či Poľsko. Najvážnejšia situácia je aktuálne v Rakúsku, aj tam sa však už mierne zlepšuje. Spomedzi našich susedov je podľa ministra z hľadiska epidemiologickej situácie na tom Slovensko najlepšie.

Odberné miesta na antigénové testovanie, ktoré zriaďovali hasiči a záchranári, zrušili

Všetky odberné miesta na antigénové testovanie, ktoré zriaďovali hasiči a záchranári, zrušili po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Jančovičová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová vysvetlila, že počet miest na antigénové testovanie je priebežne aktualizovaný a postupne sa rozširuje. „Kolegom z hasičského a záchranného zboru zároveň ďakujeme veľmi pekne za pomoc pri testovaní. Vážime si to,“ uviedla pre agentúru SITA.

Eliášová dodala, že miesta na testovanie prostredníctvom antigénových testov postupne vznikajú, všetky potrebné informácie sú aktualizované na webovom sídle ministerstva. Rezort tiež v uplynulých dňoch zverejnil výzvy na prihlásenie sa na prevádzkovanie takýchto odberných miest. Prihlásiť sa mohli aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a testovanie robiť v špeciálne vyhradených hodinách mimo klasických ordinačných hodín.

Všetky odberné miesta, ktoré zriaďoval Hasičský a záchranný zbor pre Ministerstvo zdravotníctva SR zrušili vo štvrtok 26. novembra. Hasiči budú aj naďalej vykonávať činnosti súvisiace s pandémiou koronavírusu, napríklad výstavbou a údržbou krízových stanov, testovaním štátnych zamestnancov prostredníctvom PCR testov či dezinfekciou priestorov. Od pondelka 9. novembra v odberných miestach zriadených hasičmi otestovali celkovo 38 321 osôb, z toho bolo pozitívnych 858 ľudí. Podiel ľudí s koronavírusom bol teda 2,2 percenta.

Antigénové odberové miesta zriaďujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva

Možnosť dať sa otestovať zadarmo antigénovými testami na ochorenie COVID-19 v súčasnosti ponúkajú aj viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Takýchto odberových miest zriadených na RÚVZ je zatiaľ 24. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Dáša Račková s tým, že na zriadení ďalších pracujú.

„Rozširovanie siete už dnes fungujúcich antigénových odberových miest po celom Slovensku má veľký zmysel. Ochrana zdravia jednotlivca je veľmi podstatná, preto bude dôležité, aby možnosť antigénového testovania využilo čo najviac ľudí. Epidemiologická situácia na Slovensku a v okolitých krajinách je stále vážna. Pomocou antigénových testov dokážeme identifikovať najviac infekčné osoby, pričom sa ľudia rýchlo dozvedia výsledok,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Otestovať sa je možné na týchto odberných miestách:

Exit mobile version