Sociálne siete

DOMOV

Trolejbusy v Bratislave s novým číslovaním, pribudnú aj hybridné vozidlá

Trojciferným číslam trolejbusov v hlavnom meste po 40 rokoch odzvonilo. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava.

Zverejnené:

Upravené: 12. októbra 2021 o 14:12

541

Zdroj: DPB

REKLAMA

BRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava na sociálnej sieti Facebook informuje o niekoľkých novinkách, ktoré čakajú cestujúcich MHD v hlavnom meste. „Trolejbusová doprava je ekologický variant MHD, ktorý v Bratislave premáva už vyše 110 rokov. Okrem rekonštrukcie a budovania nových tratí máme rozbehnuté aj nákupy viacerých typov vozidiel, ktorými spravíme cestovanie po hlavnom meste ešte príjemnejšie a ekologickejšie. Nové prehľadné číslovanie liniek prispeje k rozvoju trolejbusovej dopravy, keď čoskoro vymeníme autobusy za trolejbusy, ale čísla liniek už meniť nebudeme,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

„Od 1. novembra 2021 budú zjednotené číselné rady mestskej hromadnej dopravy, čím sa jasne odlíšime od prímestskej dopravy.“

Zmien je niekoľko. DPB už čoskoro tiež rozšíri vozidlový park o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré plánuje nasadiť aj na viaceré dnešné autobusové linky a transformuje ich na trolejbusové.

Rozdiel medzi trolejbusovou a autobusovou dopravou sa vďaka hybridným vozidlám stiera, preto už nebude viac potrebné rozlišovať autobusové a trolejbusové čísla liniek. Ďalším benefitom je aj, že cestujúci si už nebudú musieť pamätať dve rôzne čísla pri denných a nočných linkách jazdiacich rovnakým smerom,“ uvádza ďalej DPB.

„Už dnes je štvrtina trolejbusových liniek označovaná v „autobusovom“ číselnom rade – ide o linky 33, N44, N47 a N72. Od novembra k nim pribudnú aj ostatné trolejbusové linky a označovanie tak bude jednotné pre trolejbusy aj autobusy.“

Nové čísla trolejbusov budú podľa DPB reflektovať tzv. systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo. Napríklad Devín či Devínska Nová Ves je označená číslom 2, takže ju obsluhujú linky, ktorých čísla sa začínajú alebo končia číslicou 2 (20, 21, 23, 25, 26, 29, 92).

Dvojciferné čísla na LED displejoch aj zastávkach vozidiel budú čitateľnejšie z väčšej vzdialenosti.

DPB tiež vysvetľuje, prečo pristupuje k zmene označovania. „Číselný rad 201 – 212 prenechávame regionálnym linkám. V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel.“ Ďalej hovorí aj o polročnom prechodnom období.  „Aby si na zmeny stihli cestujúci zvyknúť, stanovili sme polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky,“ uzatvára DPB na Facebooku.

Zdroj: DPB, FB/DPB

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA