BRATISLAVA – Kompetencie ministra vnútra pri vymenovaní a odvolávaní prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby by sa mohli posilniť. Verejné vypočutia pred výborom pre obranu a bezpečnosť by mali mať po novom iba konzultačný charakter. Odvolať šéfa polície, ale aj inšpekcie by mohlo byť možné aj bez udania dôvodu. Informuje o tom rezort vnútra na svojej stránke.
Skupina poslancov to navrhuje v novele zákona , ktorú predložili do parlamentu. Predkladaná právna úprava v súlade s programovým vyhlásením podľa autorov posilňuje vplyv ministra vnútra pri vymenúvaní, ako aj odvolávaní prezidenta Policajného zboru.
Zrušiť sa má podľa ministerstva do určitej miery záväzné odporúčanie výsledku verejného vypočutia Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR pre vymenovanie kandidáta ministrom vnútra na funkciu prezidenta Policajného zboru, ako aj záväzné odporúčanie pri odvolaní policajného prezidenta na základe aspoň trojpätinovej väčšiny hlasov všetkých členov výboru. Minister vnútra by tak nebol pri výbere viazaný závermi výboru. Týkať sa to má aj výberu riaditeľa inšpekcie.
Cieľom verejného vypočutia má byť prezentácia kandidátov odporúčaných ministrom vnútra pred poslancami NR SR a verejnosťou. Kandidát na policajného prezidenta, ale aj kandidát na riaditeľa inšpekcie, ho absolvujú ešte pred vymenovaním ministrom, respektíve vládou SR.
Kandidátom na funkciu prezidenta Policajného zboru či riaditeľa inšpekcie podľa navrhovanej úpravy by mohol byť aj bývalý príslušník Policajného zboru, ak spĺňa návrhom zákona stanovené podmienky.
Podľa súčasného zákona vymenúva policajného prezidenta minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Rovnaký postup je aj pri riaditeľovi inšpekcie, ktorého však vymenúva na návrh ministra vnútra vláda.