Sociálne siete

DOMOV

Viaceré nemocnice kolabujú, Mikas vyzýva ľudí k zodpovednosti počas sviatkov

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 20:49

324

large BBP  d
ZDROJ: Na snímke Hlavný hygienik SR Ján Mikas/SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

21. december 2020 15:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Hlavný hygienik Ján Mikas žiada ľudí, aby urobili všetko pre to, aby počas sviatkov nepotrebovali lekársku pomoc. Uviedol to v otvorenom liste, o ktorom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. Podľa Mikasa je aktuálna situácia v nemocniciach veľmi vážna a mnohé sú na pokraji kolapsu. Hlavný hygienik tak žiada ľudí, aby si na seba počas sviatkov dávali pozor a okrem opatrení proti šíreniu pandémie koronavírusu dávali pozor aj na prípadné zranenia či iné zdravotné komplikácie.

„Vnímam, že mnohí ste tento rok zažili osobnú stratu, mnohí ste utrpeli ťažké životné rany a prišli o možnosť robiť to, čo vás napĺňa. Cítim, že sa mnohí za to na mňa i mojich kolegov hneváte. Robíme maximum, aby sme nastavenými opatreniami chránili vaše zdravie a aby ste nemuseli prinášať ďalšie obete. Nie, v tejto chvíli nežiadame o uznanie, je to naša práca. Žiadame však o vašu pomoc, pretože ju potrebujeme,“ napísal hygienik v otvorenom liste.

V ňom zároveň žiada ľudí, aby nezneužívali udelené výnimky. Ľudia by si podľa Mikasa mali pred každou návštevou rodiny či blízkych položiť otázku, či je daná návšteva životne nevyhnutná. Ako uviedol, chápe, že ľudia sa chcú navštevovať či vidieť rodinu aspoň na Vianoce, zároveň však pripomína, že v prípade pandémie koronavírusu ide o výnimočné okolnosti. Ľudia by sa preto podľa neho mali čo najviac snažiť presunúť stretnutia s rodinou či známymi do online priestoru a osobné návštevy nahradiť napríklad telefonátmi či videohovormi.

„Zmierme sa, prosím, s tým, že vianočné sviatky, ktoré obvykle trávime v hojnosti a radostnej atmosfére širokého kruhu rodiny, priateľov a známych, budú tento rok podstatne skromnejšie. Nie pre zákaz vychádzania, nie pre opatrenia vo vyhláškach, nie pre kontroly v prihraničných oblastiach a v prevádzkach či pre hrozbu sankcií. Ale jednoducho preto, že nám záleží na našich blízkych a komunitách, v ktorých tak radi trávime voľné chvíle“ uviedol Mikas.

Dodal, že ľudia by sa mali snažiť nepohybovať mimo domácnosti, neschádzať sa s ostatnými mimo malých skupín a vyhýbať sa miestam, na ktorých sa združuje vyšší počet ľudí. Vedome by sa tiež mali vyhýbať slabo vetraným priestorom a spoločnosti ľudí bez rúšok a dostatočných rozostupov. Osobnú účasť na bohoslužbách v kostoloch by radšej mali zameniť za rozhlasové alebo televízne vysielanie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA