Sociálne siete

DOMOV

Vláda likviduje pojem praktická sestra

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2021 o 21:24

240

olga kononenko  Ms Ka Us I unsplash fdecb
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Olga Kononenko

REKLAMA

16. december 2020 11:40 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Súčasná vláda Igora Matoviča v úplnej tajnosti likviduje pojem praktická sestra. V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Parlament totiž koncom minulého mesiaca schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej od začiatku budúceho roka prestávajú na Slovensku existovať praktické sestry a menia sa na zdravotníckych asistentov. Informovala o tom hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová.

Absolventky stredných zdravotníckych škôl sa tak už nebudú označovať ako sestry, ale len ako asistentky. „Súčasná vláda tak opäť ukazuje, že jej na zdravotníkoch, a v konečnom dôsledku ani na pacientoch, absolútne nezáleží,“ tvrdia zdravotnícke organizácie. Tento krok považujú za dehonestáciu zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú za sebou niekoľkoročné odborné štúdium a často dlhoročné skúsenosti s ošetrovaním pacientov. „To, že táto úprava prešla bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, bez pripomienkového konania a cez novelu iného zákona vnímame ako ďalšiu facku slovenským zdravotníkom,“ uviedli.

Táto zmena bude mať podľa autorov spoločného vyhlásenia výrazný dopad na celé zdravotníctvo. Upozorňujú na to, že od prijatia novely, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla pre absolventov stredných zdravotníckych škôl označenie praktická sestra, sa zvýšil záujem o štúdium tohto odboru viac ako o 40 percent. „Označenie praktická sestra existuje aj v susednej Českej republike a je dlhodobo etablované napríklad aj v americkom systéme klasifikácie ošetrovateľského personálu,“ dodávajú štyri zdravotnícke asociácie a zväzy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA