Sociálne siete

DOMOV

Záchranári apelujú na ľudí, aby pri používaní pyrotechniky dbali na prevenciu

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 22:36

289

large ohnostroj cc
ZDROJ: Unsplash/Vernon Raineil Cenzon

REKLAMA

30. december 2020 10:16 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Záchranári zo Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) apelujú na ľudí, aby pri používaní pyrotechniky dbali na prevenciu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Operačného strediska ZSS Alena Krčová. Ak ľudia chcú počas silvestrovských osláv používať pyrotechniku, mali by podľa Krčovej kupovať overenú a certifikovanú zábavnú pyrotechniku s návodom na použitie, ktorej dátum spotreby ešte neexpiroval.

Záchranári varujú pred používaním podomácky vyrobenej, poškodenej či zlyhanej pyrotechniky. Hazardovaním so životom je aj jej odpaľovanie pod vplyvom alkoholu alebo drog. Pyrotechnika podľa hovorkyne nepatrí do rúk deťom.

„Na tiesňovej linke 155 nie sme fanúšikmi žiadnej pyrotechniky. V kontexte pandémie, plných nemocníc a unavených zdravotníkov by sme boli najradšej, keby sa ľudia zdržali akéhokoľvek používania pyrotechniky. Sme preťažení, netreba nám pridávať ďalšiu prácu,” uviedla Krčová.

Počas silvestrovskej noci na prelome rokov 2019 a 2020 sa pri neopatrnej manipulácii so zábavnou pyrotechnikou na celom Slovensku zranilo 27 ľudí, našťastie bez fatálnych následkov. Pri popáleninách je podľa záchranárov potrebné rýchlo a dostatočne dlho (aspoň 20 minút) chladiť postihnuté miesto. Na ochladenie je vhodná tečúca voda. Ak nie je k dispozícii, na chladenie sa hodí aj minerálka či ovievanie. Ak ide o popáleniny väčšieho rozsahu, je potrebné zavolať na linku tiesňového volania 155 alebo vyhľadať lekársku pomoc.

Počas Silvestra dochádza často aj k otravám alkoholom. Počas posledných novoročných osláv vyslali operátori tiesňovej linky 155 záchranárov k 57 prípadom ťažkej otravy alkoholom, z toho bolo päť detí. Najmladším pacientom bol len 11-ročný chlapec, ktorý na rodinnej oslave pil alkohol a upadol do bezvedomia.

Pri ľahšej forme otravy je ideálne vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. Pri ťažšej forme otravy alkoholom je potrebné uložiť osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolovať. V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, je potrebné zavolať linku tiesňového volania 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Ak pacient nedýcha, je potrebné okamžite začať s oživovaním. Ak postup volajúci neovláda postup oživovania, operátor tiesňovej linky mu pri postupe poradí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA