EKONOMIKA

  • 208

Agentúra Standard & Poor's zhoršila výhľad ratingu Slovenska

Agentúra Standard & Poor's zhoršila výhľad ratingu Slovenska

BRATISLAVA 24. júla (SITA) - Ratingová agentúra Standard & Poor's potvrdila Slovensku rating na úrovni A+, avšak zhoršila jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Podľa ministerstva financií k tomuto rozhodnutiu ratingovú agentúru viedla najmä súčasná kríza spôsobená pandémiou nového koronavírusu. Standard & Poor's pritom očakáva, že dlh verejnej správy Slovenska v tomto roku prekročí 60 % hrubého domáceho produktu a deficit verejných financií dosiahne 8,5 % výkonu ekonomiky. Udržaniu ratingu na úrovni A+ podľa agentúry pomohol nízky zahraničný dlh krajiny. Taktiež podľa ministerstva financií ocenila snahu vlády bojovať proti korupcii, plán zavedenia výdavkových stropov, ako aj zrušenie bankového odvodu.

Nový rating podľa rezortu financií realisticky odráža ekonomickú situáciu, v ktorej sa Slovensko ocitlo v súvislosti s pandémiou. Pokles ekonomickej výkonnosti je totiž podľa ministerstva nesporný, s čím súvisí aj zhoršenie fiškálnych parametrov. Slovenská ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku jeden z najväčších prepadov v rámci Európskej únie. Agentúra očakáva, že v roku 2020 sa hrubý domáci produkt Slovenska zníži o 9,5 %, kým pôvodne odhadovala rast o 2,3 %. V roku 2021 by sa mal hospodársky rast obnoviť na úroveň 5 %, čo je pod prognózou ministerstva financií, podľa ktorej by mal rast dosiahnuť 7,6 %. Tempo oživenia však bude závisieť predovšetkým od dopytu kľúčových obchodných partnerov a od kondície automobilového priemyslu.

"Zhoršenie výhľadu vnímam ako veľkú výzvu dať verejné financie na základe dôveryhodného plánu do poriadku do konca volebného obdobia. Nie je to úloha len pre vládu, ale aj pre obce a mestá a všetky ostatné subjekty verejnej správy," komentoval aktualizáciu ratingu minister financií Eduard Heger. Hodnotenie od agentúry Standard & Poor's pritom podľa neho nabáda na vytvorenie priaznivej spoločenskej atmosféry pre reformy a ozdravenie verejných financií. Šéf rezortu financií zároveň ocenil, že agentúra si všimla vládny boj proti korupcii a považuje ho za dôležitú súčasť hospodárskej politiky. "Korupcia okráda občanov a má na svedomí aj neefektívne rozdeľovanie zdrojov, čo znamená, že ekonomika nevyužíva možnosti, aké má," dodal Heger.