EKONOMIKA

  • 178

Akciový trh v USA posilnil

Akciový trh v USA posilnil

BRATISLAVA 4. augusta (SITA, AP) - Akciový trh v USA v pondelok posilnil. Investori privítali správy o oživení spracovateľského priemyslu v rôznych častiach sveta vrátane USA, Európy a Číny. Index S&P delia od historického rekordu z februára iba tri percentá. Na čele rastu boli opäť veľké technologické firmy. V USA tiež druhý deň v rade ubúdali počty nových prípadov nákazy koronavírusom. To povzbudzuje očakávania, že najväčšia svetová ekonomika sa vyhne recesii.

Index S&P 500 posilnil o 0,7 % na 3 294,61 bodu, Dow Jones o 0,9 % na 26 664,40 bodu a Nasdaq o 1,5 % na 10 902,80 bodu.

Akcie spoločnosti Microsoft posilnili o 5,6 % potom, čo softvérový gigant potvrdil, že rokuje o kúpe amerických aktivít čínskej mobilnej aplikácie TikTok. Jej vlastník, firma ByteDance so sídlom v Pekingu, čelí podozreniam, že aplikácia môže byť využitá na zhromažďovanie osobných dát Američanov. TikTok má v USA mesačne okolo 80 miliónov aktívnych používateľov. Šéf Microsoftu Satya Nadella oznámil, že o problematike hovoril s prezidentom Donaldom Trumpom. Rozhovory o odkúpení aplikácie podľa neho skončia najneskôr do 15. septembra. Či bude ich výsledkom dohoda, však nie je isté.