EKONOMIKA

  • 210

Kongres USA prešetruje, či technologické giganty nemajú príliš veľa moci

Kongres USA prešetruje, či technologické giganty nemajú príliš veľa moci

WASHINGTON 30. júla (SITA, AP) - Členovia amerického Kongresu vypočúvali generálnych riaditeľov veľkých technologických firiem v súvislosti s ich dominantným postavením a údajnými monopolistickými praktikami, ktoré utlmujú konkurenciu. Zákonodarcovia v podvýbore Kongresu pre hospodársku súťaž vypočúvali šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, generálneho riaditeľa Amazonu Jeffa Bezosa, šéfa Googlu Sundara Pichaia a riaditeľa firmy Apple Tima Cooka. Panel poslancov totiž už rok prešetruje podnikateľské praktiky gigantov zo Silicon Valley s cieľom zistiť, či je potrebné ich prísnejšie regulovať alebo dokonca prikázať ich rozdelenie.

Šéfovia firiem poskytli mnoho údajov, ktorých cieľom bolo ukázať, akej veľkej konkurencii čelia a aké hodnotné sú pre spotrebiteľov ich inovácie a služby. Občas však mali problém odpovedať na otázky v súvislosti s ich podnikateľskými praktikami. Čelili aj sérii ďalších otázok v súvislosti s ich údajnou politickou zaujatosťou, s ich vplyvom na demokraciu v USA či s ich rolou v Číne.

Predseda panelu zákonodarcov člen Snemovne reprezentantov za štát Rhode Island, demokrat David Cicilline, o prešetrovaných firmách povedal, že "majú príliš veľa moci". Nestranní pozorovatelia dospeli k radikálne rozdielnym záverom z vypočúvania. Richard Hamilton, bývalý protimonopolný právnik na americkom ministerstve spravodlivosti, uviedol, že pravdepodobne všetci v podvýbore sa zhodujú na potrebe tvrdšej regulácie všetkých štyroch firiem. Avšak Stephen Beck, generálny riaditeľ poradenskej firmy cg42, uviedol, že prešetrované technologické spoločnosti a ich značky vyšli z vypočúvania v Kongrese relatívne bez ujmy.