Sociálne siete

Ekonomika

Od januára si pacienti po mŕtvici priplatia za lieky od 30 do 80 eur

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 13:15

189

sharon mccutcheon njtm N  YMA unsplash adcbd
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/Sharon McCutcheon

REKLAMA

28. december 2020 15:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Od januára si pacienti po mŕtvici priplatia za lieky od 30 do 80 eur. Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi, tzv. novými antikoagulanciami, si budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka. Do platnosti totiž vstupuje nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Pacientska organizácia Sekunda pre život, združujúca pacientov po cievnej mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení, na to upozorňovala už v novembri. Ako uviedla organizácia v tlačovej správe, rezort zdravotníctva doposiaľ neurobil nič preto, aby situáciu zvrátil.

„Pacienti sa na nás obracajú s otázkami, prečo im už poisťovne ich liek nebudú hradiť, prečo musia prejsť na iný liek, či pre nich táto zmena nepredstavuje bezpečnostné a zdravotné riziko a tak ďalej. Tých otázok je skutočne veľa a my z pozície ich pacientskych advokátov, žiaľ, tiež nedisponujeme odpoveďami na mnohé, nimi kladené otázky,“ uviedol Richard Fides zo Sekundy pre život. Upozornil pritom, že zmeny v oblasti úhrady tzv. NOAKov budú platné už 1. januára 2021.

„V tejto súvislosti sme sa obrátili listom na štátnu tajomníčku rezortu zdravotníctva Janu Ježíkovú. V rámci našej žiadosti sme definovali otázky súvisiace s novou revíziou úhrad. Žiaľ, do dnešného dňa nedisponujeme odpoveďami, ktoré by sme mohli následne tlmočiť pacientom, ktorí sú touto zmenou najviac dotknutí. Upozorňujeme, že nejde o niekoľko desiatok pacientov, ale o 50-tisícovú skupinu prevažne seniorov,“ konštatoval Fides. Ako dodal, dokedy bude tento stav trvať a či rezort zdravotníctva chystá nejaké zmeny v tejto vyhláške, zatiaľ nie je známe.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pacienti, ktorí užívajú liek s danou účinnou látkou, majú možnosť vybrať si liek, ktorý je plne hradený zdravotnou poisťovňou, a teda je bez doplatku pacienta. V danej úhradovej skupine sú totiž prítomné aj lieky bez doplatku. Zároveň majú podľa rezortu v niektorých prípadoch držitelia registrácie liekov, teda farmaceutické firmy, takisto možnosť kompenzovať, respektíve znížiť výšku doplatku, pokiaľ sú splnené zákonné podmienky. Zľavu z doplatku môžu poskytnúť aj poskytovatelia lekárenskej starostlivosti.

„Ministerstvo pri svojich krokoch prihliada v prvom rade na pacienta, preto pracuje na ďalších úpravách, ktorých cieľom je sprístupniť liečbu pacientom. Rezort súčasne oslovil výrobcov liekov v súvislosti s hľadaním spoločného riešenia,“ doplnil. Predmetom spoločných diskusií sú možnosti eliminácie doplatkov zo strany výrobcov liekov do času, kým sa znenie pripravovaných nových indikačných obmedzení prejaví na výške doplatkov pacientov za lieky v praxi.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA