Sociálne siete

Ekonomika

Pečivo by malo od budúceho roka zdražieť. Pomoc od štátu pekári nedostali

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 15:47

245

large chlieb acffc
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Thomas Mauch

REKLAMA

8. december 2020 10:20 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V budúcom roku Slovákom hrozí, že ceny pečiva im vzrastú. Dôvodom však nie sú ceny surovín, či energií, ale neustále sa zvyšujúce náklady na mzdy, hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou, neplánované opatrenia Vlády SR i zmeny legislatívy. Konštatoval to výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský. Štát taktiež podľa zväzu vynechal slovenských pekárov zo záchranných balíkov na boj s COVID-19 a na rozdiel od ich kolegov v zahraničí ich nijak nepodporil.

Aktuálne prebiehajú medzi jednotlivými pekármi a reťazcami rokovania o odbytových cenách. „Tlak na ceny pečiva pre pandémiu i neustále sa zvyšujúce mzdové náklady, nové protipandemické opatrenia, či zmeny legislatívy súvisiacej so zvyšovaním daní pre malých podnikateľov, teda aj pekárov, cukrárov a cestovinárov, v tomto roku extrémne vzrástol. Pomoc zo strany štátu je pre strategický pekárenský priemysel, na rozdiel od zahraničia, zatiaľ nulová. Pekári sa pritom už tretí rok snažia vyjednať spravodlivé odbytové ceny aspoň na úrovni ekonomicky oprávnených nákladov,“ vysvetlil Milan Lapšanský.

Na pekárov v tomto roku podľa SZPCC veľmi tvrdo dopadla pandémia COVID-19, ktorá si vyžiadala a neustále vyžaduje dodatočné náklady celkovo v stovkách tisíc eur. Tvoria ich hygienické opatrenia, vlastné testovania zamestnancov, či zvýšené náklady na logistiku z dôvodu obmedzení pohybu počas testovaní. Štát okrem toho vynechal pekárov z takzvanej COVID výzvy na pomoc potravinárskemu sektoru počas pandémie.

Bez COVID pomoci

„Napriek tomu, že pekárne a ich zamestnanci boli v prvej línii, nemohli požiadať ani o COVID pomoc ani o prostriedky na podporu z Úradov práce. Pekárom tak nezostáva nič iné, ako rastúce náklady premietnuť do svojich odbytových cien tak, aby pokryli aspoň ekonomicky oprávnené náklady, čiže náklady na výrobu,“ dodal Lapšanský.

Vedenie zväzu tento týždeň absolvuje rokovanie na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kde by sa mali zadefinovať možnosti podpory aj pre pekárov do budúcnosti. „Nádeje vkladáme do vyjadrení pána štátneho tajomníka agrorezortu Martina Fecka, ktorý sa ešte v septembri vyjadril, že podpora pekárov bude vyriešená v inej forme. Veríme preto, že nám ministerstvo predstaví do konca roka riešenia. Sme samozrejme pripravení pomôcť pri ich príprave i realizácii. Zároveň očakávame, že štát využije platnú legislatívu v oblasti ekonomicky oprávnených nákladov. Bez podpory štátu hrozí, že slovenské pekárenstvo skrachuje,“ uzavrel Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby pečiva i cukroviniek Slovákov i Sloveniek a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA