Sociálne siete

Ekonomika

Prvýkrát od spustenia mýta bol jeho výber nižší ako predchádzajúci rok

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 13:14

210

large kamion fca
ZDROJ: SITA/Ľudovít Vaniher

REKLAMA

29. december 2020 09:28 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Spoločnosť SkyToll považuje rok 2020 z viacerých dôvodov za neštandardný. Prvýkrát od spustenia komplexnej služby elektronického výberu mýta do prevádzky v roku 2010 je výber mýta nižší ako predchádzajúci rok. Elektronický výber mýta v roku 2019 dosiahol 220,97 mil. eur a medziročne bol vyšší o 3,5 %. Nižšia intenzita dopravných tokov sa v tomto roku premietla aj do ekonomických výsledkov firmy. To isté platí aj pre elektronické diaľničné známky (EDZ), ktoré v roku 2020 potrebovalo menej vodičov, predovšetkým zahraničných. Ako uviedol pre agentúru SITA Anton Bódis, manažér pre komunikačnú stratégiu SkyToll, odmena pre spoločnosť je stanovená práve percentuálne z uhradenej sumy. Služby Skytollu poskytované Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) však pandémia koronavírusu neovplyvnila.

Parametre kvality definované zmluvou o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta sa nezmiernili. NDS ich plnenie totiž vyžaduje presne v zmysle zmluvy. „Vďaka technologickej úrovni nami vybudovaného a prevádzkovaného mýtneho systému nebolo pre SkyToll problémom udržanie služby na doterajšej úrovni. Opatrenia, ktoré sme ako spoločnosť museli prijímať, boli viditeľné iba interne, dotkli sa našich zamestnancov, časť z nás pracovala z domu. Pre prevádzkovateľov vozidiel, pevne veríme, boli tieto opatrenia viditeľné len minimálne,“ dodal Bódis.

SkyToll pripomína, že v roku 2020 úhrada elektronických diaľničných známok fungovala v stopercentnom režime počas celého roka. Spoločnosť je hrdá najmä na to, že aj v neštandardných podmienkach plní všetky parametre zmlúv s NDS, a to tak pre výber mýta, ako aj úhradu EDZ. Ako pripomína Bódis, vďaka schopnosti zabezpečiť elektronický výber mýta v maximálnej kvalite SkyToll nebola nútená znižovať počet zamestnancov vrátane skúsených odborníkov, čo je pri takej špecifickej službe, ako je výber mýta, veľmi dôležité.

Podľa Bódisa je ťažké hovoriť o očakávaniach od roku 2021. Ekonomické dopady politických rozhodnutí smerujúcich k spomaleniu šírenia vírusu COVID-19 sú ťažko predikovateľné na rok dopredu, keď nie je jasné, čo ľudí, firmy i štát čaká po vianočnom lockdowne. „Za predpokladu, že sa ekonomike začne dariť viac, tak ako to bolo po skončení prvej vlny pandémie, oživí sa aj sektor dopravy, čo prispeje k optimistickejším očakávaniam aj v našej spoločnosti,“ konštatoval Bódis s tým, že primárnou povinnosťou SkyToll zostáva aj v budúcom roku poskytovanie komplexnej služby elektronického výberu mýta a služby výberu a evidencie úhrady diaľničných známok.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA