BRATISLAVA – „Podľa zverejnených údajov ministerstva vnútra pandémia tento typ kriminality zásadne neutlmila. Pri vlámaní do bytov hovoríme o poklese len na úrovni pár desiatok prípadov. Ak sa na toto číslo pozrieme v kontexte nárastu práce z domu, rušenia dovoleniek a pandemických OČR, tak nemožno hovoriť o zásadnej zmene,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot. Poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe na svojej stránke.
Na druhej strane, v roku 2020 sa len mierne potvrdili obavy z nárastu počtu prípadov vlámaní do obchodov či obchodných výkladov. Práve maloobchodné prevádzky boli v dôsledku protipandemických opatrení neraz zatvorené a mohli tak pre zlodejov predstavovať väčšie lákadlo.
„Počas minulého roka prvýkrát za osem rokov stúpol počet vlámaní do maloobchodných prevádzok. Pri obchodoch a výkladných skriniach však počet krádeží vlámaním medziročne stúpol o 39 prípadov. Opäť tak hovoríme skôr o porovnateľných číslach ako o konkrétnom trende,“ pokračuje Erika Fischerová.
Minuloročné údaje poistných udalostí poisťovne Wüstenrot plne korešpondujú so štatistikami kriminality ministerstva vnútra. Wüstenrot sa v rámci poistenia bývania síce zaoberal mierne vyšším počtom vlámaní, no rozdiel v porovnaní s rokom 2019 bol len minimálny.
Jedným z prípadov bola napríklad krádež niekoľkých drahých bicyklov zo samostatne stojacej garáže pri rodinnom dome, do ktorej páchateľ vnikol vypáčením okenného rámu. Práve v takýchto situáciách sa ukazuje význam poistenia domácnosti, ktoré v kombinácii s poistením nehnuteľnosti predstavuje komplexnú ochranu klienta pre prípad krádeže vlámaním.
„Zároveň by klient v prípade kúpy cennejších vecí mal prehodnotiť aj výšku poistného krytia. V prípade, že má doma vyššie množstvo cenností, tak v minulosti dohodnutá výška poistného krytia nemusí byť dostatočná na pokrytie ich odcudzenia,“ uzatvára Erika Fischerová.