Sociálne siete

Šport

Posun OH v Tokiu o jeden rok zvýšil náklady spojené s organizáciou o 22 percent

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 17:47

432

large olympiada fa
ZDROJ: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko

REKLAMA

25. december 2020 10:58 SITA, redakcia

TOKIO – Odklad olympijských hier v japonskom Tokiu z leta 2020 o jeden rok priniesol organizátorom zvýšené náklady o 22 percent v porovnaní s predchádzajúcimi plánmi. Japonci rátali s výdavkami na úrovni 12,6 miliárd USD, táto suma však vzrástla o 2,8 miliardy USD na 15,4 miliardy. Náklady tak nebudú v prepočte 10,3 ale až 12,6 miliardy eur. Ako v utorok informovali japonskí organizátori, zvýšené náklady sú spojené s opätovnými rokovaniami o rôznych zmluvách či s väčším zabezpečením v boji proti ochoreniu COVID-19.

Audit japonskej vlády nekorešponduje s údajmi organizátorov a hovorí o nákladoch až 25 miliárd USD, teda takmer 20,5 miliardy eur. V roku 2013, kedy Japonci uspeli v boji o pridelenie OH, pracovalo Tokio s predpokladaným rozpočtom 7,5 miliardy USD (6,13 miliardy eur). Tohtoročná štúdia Oxfordskej univerzity odhalila, že OH v Tokiu budú najdrahšie v histórii.

Iba približne 6,7 miliardy USD z uvedených výdavkov pokryjú súkromné zdroje, viac ako miliardou USD prispel aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Zvyšok je na pleciach japonskej vlády a teda daňových poplatníkov v krajine. S pribúdajúcim časom a nezlepšujúcou sa situáciou spojenou s koronavírusom narastá skepticizmus obyvateľov Japonska, podľa ostatného prieskumu až 63 percent z nich je za ďalší odklad prípadne úplné zrušenie OH v Tokiu. Organizačný výbor sa nechal počuť, že ďalší odklad už neprichádza do úvahy a OH budú zrušené, ak nebude možné ich konanie v lete 2021.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA