SVET

  • 149

Azerbajdžan ostreľoval arménsku historickú katedrálu

Azerbajdžan ostreľoval arménsku historickú katedrálu

JEREVAN 9. októbra (SITA/AP) - Arménsko obvinilo Azerbajdžan z ostreľovania historickej katedrály v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, kde počas najnovších, už takmer dva týždne trvajúcich bojov, prišli o život stovky ľudí.

Katedrále svätého Spasiteľa, známej tiež ako katedrála Ghazanchetsots, azerbajdžanská strela prederavila kupolu a poškodila aj interiér. Podľa médií sa v čase ostreľovania v katedrále v meste Šuša nachádzali deti. Neboli zranené, no utrpeli psychický šok.

Pri ďalšom ostreľovaní katedrály o niekoľko hodín neskôr boli zranení dvaja ruskí novinári, jedného z nich museli hospitalizovať vo veľmi vážnom stave.

Arménske ministerstvo zahraničia odsúdilo ostreľovanie a označilo ho za "obludný zločin a útok na civilizované ľudstvo". Varovalo Azerbajdžan, že zameriavanie sa na náboženské miesta sa považuje za vojnový zločin. Azerbajdžanské ministerstvo obrany odmietlo útok na katedrálu a uviedlo, že tamojšia armáda "sa nezameriava na historické, kultúrne a najmä náboženské budovy a pamiatky".

Napätú situáciu na Kaukaze sa snaží priaznivo vyriešiť viacero svetových mocností. Ruský prezident Vladimir Putin vydal vyhlásenie požadujúce prerušenie bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami. Kremeľ uviedol, že čerstvo 68-ročný Putin navrhol prímerie na výmenu zajatcov a zhromažďovanie tiel mŕtvych vojakov, a dodal, že do Moskvy pozval na rokovania najvyšších azerbajdžanských a arménskych diplomatov. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že diplomati v piatok potvrdili svoju účasť.

Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu 27. septembra, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej. Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.

Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.