SVET

  • 19

BIELORUSKO: Zatkli vyše 700 demonštrantov

BIELORUSKO: Zatkli vyše 700 demonštrantov

KYJEV 13. októbra (SITA/AP) - Bieloruské úrady počas najnovších masových protestov proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zadržali dovedna 713 ľudí, čo je najtvrdší zákrok proti demonštrantom v priebehu ostatných týždňov. Tamojšie ministerstvo vnútra uviedlo, že 570 z nich stále vo väzbe čaká na súdne pojednávanie.

Uvedené ministerstvo neskôr v ďalšom samostatnom vyhlásení pohrozilo použitím strelných zbraní proti demonštrantom "v prípade potreby", pričom podotklo, že zhromaždenia "sa stali organizovanými a mimoriadne radikálnymi".

Na pondelňajšie zhromaždenia vo viacerých bieloruských mestách sa vybrali aj starší ľudia a dôchodcovia. V Minsku pochodovalo ulicami vyše dvetisíc osôb skandujúc "Choď preč!" a držiac transparenty s nápismi "Babičky podporujú ľudí" a "Naše duše sú zjazvené hrôzou".

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 % hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval "bábkami Západu".

Európska dvadsaťsedmička začiatkom októbra uvalila sankcie na 40 bieloruských predstaviteľov, ktoré sa týkajú zákazu vstupu do EÚ a zmrazenia ich majetku. Minsk odpovedal zavedením recipročných protisankcií, no nezverejnil mená európskych predstaviteľov, na ktorých sú zamerané. Pohrozil však ešte závažnejšími následkami, ak EÚ rozšíri svoje obmedzenia.