SVET

  • 134

Dvadsaťdeväť miliónov žien a dievčat je obeťou novodobého otroctva

 Dvadsaťdeväť miliónov žien a dievčat je obeťou novodobého otroctva

NEW YORK 10. októbra (SITA/AP) - Na svete je 29 miliónov žien a dievčat, ktoré sú obeťou novodobého otroctva, čo je viac ako počet obyvateľov Austrálie. Vo svojej novej správe to odhaduje ľudskoprávna organizácia zameriavajúca sa na boj proti otroctvu Walk Free. "Skutočnosťou je, že dnes žije v otroctve viac ľudí ako kedykoľvek predtým v histórii ľudstva," upozornila Grace Forrest, spoluzakladateľka Walk Free, v piatok na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN).

Walk Free definuje moderné otroctvo "ako systematické odstraňovanie slobody človeka, keď je jeden človek vykorisťovaný druhým pre osobný alebo finančný prospech". Patrí sem napríklad nútená práca, nútené manželstvo, dlhové či domáce otroctvo.

Podľa spoločnej práce Walk Free, Medzinárodnej organizácie práce a Medzinárodnej organizácie pre migráciu je novodobou otrokyňou odhadom každá 130. žena. Spomedzi obetí núteného sexuálneho vykorisťovania je až 99% žien, v prípade nútenej práce je to 58% a 84% tvoria ženy v nútených manželstvách, uvádza sa v správe.

Novodobé otroctvo sa podľa Forrest radikálne zmenilo. "V našej ekonomike vidíme normalizované vykorisťovanie v nadnárodných dodávateľských reťazcoch a tiež v migračných cestách," poukázala. Ako zároveň upozornila, s pandémiou ochorenia COVID-19 sa to ešte zhoršilo. Odhady pre ženy a dievčatá v modernom otroctve sú podľa nej konzervatívne, pretože nezohľadňujú to, čo sa stalo počas pandémie, ktorá priniesla "prudký nárast nútených a detských manželstiev a zneužívanie pracovných podmienok na celom svete".

Walk Free a program OSN Every Woman Every Child spúšťajú svetovú kampaň, v rámci ktorej požadujú kroky na elimináciu novodobého otroctva. Kampaň vyzýva na ukončenie detských a nútených manželstiev, ktoré nie sú kriminalizované v 136 krajinách, i na zrušenie legálnych systémov vykorisťovania, ako je napríklad systém kafala, ktorý právne viaže imigračný štatút migrujúceho pracovníka na zamestnávateľa alebo sponzora počas ich zmluvného obdobia. Zároveň tiež požaduje transparentnosť a zodpovednosť nadnárodných spoločností.