Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Japonský miliardár a ďalší dvaja členovia posádky dorazili na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Zverejnené:

Upravené: 10. decembra 2021 o 10:35

517

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane dnes odštartovala raketa Sojuz-2.1a s loďou Sojuz MS-20, v ktorej letí na 12 dní na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) ruský kozmonaut Alexander Misurkin a japonskí turisti, miliardár Yusaku Maezawa a jeho spolupracovník Jozo Hirano, TASS. Podľa plánov posádka priletela do doku na ISS o 14:41 SEČ.

Misurkin letí do vesmíru tretíkrát. Pri dvoch doterajších pobytoch na obežnej dráhe v rokoch 2013 a 2017-2018 strávil na ISS 334 dní. Počas nich absolvoval štyri pracovné smeny v otvorenom vesmíre. Tentokrát letí nielen ako veliteľ lode, ale aj vo funkcii prvého spravodajcu ruskej agentúry TASS na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Pre Maezawu je dvanásťdňová cesta na ISS akousi prípravou na ešte zaujímavejšiu misiu. Výstredný miliardár si totiž už zarezervoval miesto na let okolo Mesiaca v lodi Starship, ktorú pripravuje americká spoločnosť SpaceX na lety do hlbokého vesmíru, vrátane výprav ľudí na Mars. Maezawov let okolo Mesiaca by sa podľa doterajších plánov mal uskutočniť v roku 2023.

Omikron ma vyššie riziko reinfekcie a miernejšie symptómy ako Delta variant, varuje WHO

BBC na svojom ruskojazyčnom webe upozornila, že Rusko sa Maezawovym letom po viac ako desaťročnej prestávke vracia k vesmírnej turistike, ale organizuje ju odlišne, ako najnovšie ponúkajú západné spoločnosti.

Rusko pritom ako prvé vyslalo do vesmíru turistu. Už v roku 2001 americký milionár Dennis Tito, vtedy šesťdesiatročný, zaplatil 20 miliónov dolárov za osem dní na ISS. Za ním nasledovali ďalšie, ISS v rokoch 2001 až 2009 navštívilo sedem turistov.

Všetky lety sprostredkovala americká spoločnosť Space Adventures, priamo spolupracujúca s ruskou štátnou agentúrou Roskosmos. V Rusko v roku 2010 ohlásilo turistom prestávku, aby mohlo poslať do kozmu viac špecialistov.

V Rusku všetko, čo súvisí s vesmírom, zostáva podriadené Roskozmosu, zatiaľ čo v USA išli opačným smerom a sama NASA sa obrátila na súkromný sektor v záujme zníženia nákladov a povzbudenia inovácií. Na západe pracuju súkromné ​​firmy na rozvoji vesmírneho výskumu v sektore určenom na zábavu bohatých klientov.

V Rusku nie sú lety vesmírnych turistov a profesionálnych kozmonautov oddelené, a tak sa turisti pripravujú ako fyzicky, tak technicky, oveľa dôkladnejšie, než na západe. Vo hviezdnom mestečku pri Moskve sa musia naučiť riadiť vesmírnu loď a zloziť skúšku z prežitia po pristátí v tajge či na vode, a to všetko si vyžaduje oveľa viac času, peňazí a ľudských zdrojov, poznamenala BBC. Avšak experti pravidelne kritizujú, že turisti zaberajú miesto na palube odborníkom a vedcom.

Sám Maezawa, štyridsaťšesťročný módny magnát a zberateľ umenia, prirovnal tréning k mučeniu. Zábery z letu, ktoré má zaobstarať jeho asistent, sa chystá zverejniť na svojom kanáli na YouTube, ktorý má viac ako trištvrte milióna odberateľov. Na nich sa tiež obrátil so žiadosťou o stovku nápadov, čo by mal vo vesmíre robiť. Na ISS si chce napríklad zahrať bedminton.

Ďalší rozdiel spočíva v doprave ku hviezdam, ktorá sa v Rusku stále opiera o jednorazové nosné rakety s pôvodom v 60. rokoch minulého storočia, zatiaľ čo súkromné ​​západné firmy sa snažia optimalizovať náklady použitím opakovane použiteľných stupňov vo svojich raketách.

Štvrťhodinové suborbitálne lety Virgin Galactic a Blue Origin na hranice vesmíru nevyžadujú zložitú prípravu, a tak to klienta stojí okolo 200 až 300 tisíc dolárov, zatiaľ čo pobyt na ISS vyjde na desiatky miliónov, dodala BBC.

Náklady na Maezawovu cestu neboli zverejnené, podľa agentúry Reuters sa ale hovorí až o 50 miliónoch dolárov.

Ktorá vakcína je účinnejšia: Moderna či Pfizer? Odborníci z Harvardu majú odpoveď

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA