Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Nemecký prezident Steinmeier prišiel do Kyjeva. Ukrajina jeho návštevu pôvodne odmietala

Zverejnené:

Upravené: 25. októbra 2022 o 17:28

425

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu. Uviedla to agentúra DPA. Steinmeier po príchode povedal, že prišiel vyjadriť solidaritu ukrajinskému ľudu. Je to prvýkrát od začiatku tohtoročnej ruskej plnohodnotnej pozemnej invázie, čo sa nemecký prezident vydal do Kyjeva.

Steinmeier pricestoval do Kyjeva vlakom. Počas dňa bude rokovať s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa agentúry DPA obaja politici vyzvú nemecké mestá, aby uzatvárali partnerstvo s ukrajinskými obcami a poskytli im pomoc.

„Pre mňa je veľmi dôležité v tejto fáze útokov drony, strelami s plochou dráhou letu a raketami vyslať Ukrajincom znamenie solidarity,“ uviedol nemecký prezident po príchode.

Rusko môže v Záporožskej elektrárni chystať jadrový útok, varuje Enerhoatom

Počas Steinmeierovej návštevy bol v Kyjeve vyhlásený letecký poplach. Rusi z Bieloruska vypustili desať kamikadze dronov Šáhid, informujú médiá.

Steinmeier dodal, že on a mnoho Nemcov Ukrajincov za ich vzdor voči ruským vojskám obdivuje. „Nezabudnime, čo vojna znamená pre ľudí tu na Ukrajine, koľko bolesti a deštrukcie sem priniesla,“ povedal Steinmeier. Nemecko podľa neho bude aj naďalej podporovať Ukrajinu z finančného, ​​politického aj vojenského hľadiska.

Návšteva na tretí pokus

Steinmeier prišiel do Kyjeva po tom, čo sa mu dvakrát nepodarilo cestu podniknúť. V apríli, keď chcel navštíviť ukrajinskú metropolu s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, mu Kyjev odkázal, že si jeho návštevu nepraje. Dôvodom bol Steinmeierov predchádzajúci postoj, kedy podporoval zbližovanie s Ruskom. Medzitým sa táto diplomatická roztržka urovnala.

Steinmeier potom mal odísť do Kyjeva minulý týždeň. Po sérii raketových a leteckých útokov ruskej armády na veľké ukrajinské mestá ale návštevu z bezpečnostných dôvodov zrušil.

Spojené štáty môžu poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany HAWK

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA