Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Netanjahu svojím prístupom k boju proti Hamasu škodí Izraelu, tvrdí Biden

Zverejnené:

Upravené: 10. marca 2024 o 11:14

131

biden
Zdroj: Pixabay.com

REKLAMA

Globalnews

Americký prezident Joe Biden verí, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu „viac ubližuje Izraelu ako mu pomáha“ v spôsobe, akým pristupuje k vojne proti Hamasu v Gaze.

Vyhlásenie amerického prezidenta cituje agentúra AP.

Biden podporil právo Izraela bojovať proti Hamasu po útoku zo 7. októbra, ale povedal, že Netanjahu „by mal venovať väčšiu pozornosť nevinným obetiam, ktoré zomierajú v dôsledku spáchaných činov“.

„Je to v rozpore s tým, čo zastáva Izrael. A myslím si, že je to veľká chyba,“ povedal s odkazom na počet obetí v Gaze.

Biden povedal, že potenciálna izraelská operácia v meste Rafah v pásme Gazy, kam sa uchýlilo viac ako 1,3 milióna Palestínčanov, je pre neho „červenou čiarou“.

Zároveň dodal, že izraelská obrana „je stále kritická“, takže pre neho neexistuje „žiadna červená čiara“, ktorá by ho prinútila prestať dodávať Izraelu rakety pre systémy protivzdušnej obrany Iron Dome.

Biden povedal, že je pripravený vyjadriť svoj postoj priamo v izraelskom Knessete ďalšou cestou do krajiny. Zároveň odmietol špecifikovať, ako a či by sa takáto cesta mohla uskutočniť.

Biden nedávno povedal, že pochybuje o možnosti nastolenia prímeriav Gaze pred začiatkom moslimského svätého mesiaca ramadán, ktorý sa začne v najbližších dňoch.

Predtým americká viceprezidentka Kamala Harrisová prijala v Bielom dome člena izraelského vojenského kabinetu Bennyho Gantza na pozadí očakávaného pokračovania izraelskej ofenzívy na ďalekom juhu pásma Gazy.

Biely dom neoficiálne médiám povedal, že Izrael“široko“ súhlasil s návrhom na šesťtýždňové prímerie v Gaze.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA