Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Prokurátor žaluje generálneho riaditeľa spoločnosti Meta Zuckerberga za škandál na ochranu osobných údajov Cambridge Analytica

Zverejnené:

Upravené: 24. mája 2022 o 11:14

174

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Generálny prokurátor federálneho okrsku District of Columbia Karl Racine v pondelok podal žalobu na šéfa technologickej skupiny Meta Marka Zuckerberga, ktorý podľa neho svojimi rozhodnutiami umožnil spoločnosti Cambridge Analytica získať osobné informácie miliónov užívateľov sociálnej siete Facebook a zneužiť ich na účely politickej reklamy.

Informoval o tom denník The Washingon Post, podľa ktorého Racine chce Zuckerberga dohnať k zodpovednosti za to, že klamal používateľov najväčšej svetovej sociálnej siete ohľadom toho, ako chráni ich súkromie.

„Tento bezprecedentný bezpečnostný únik odkryl osobné informácie desiatok miliónov Američanov a firemná politika pána Zuckerberga umožnila niekoľkoročnú snahu o klamanie používateľov ohľadom zlého počínania firmy Facebook,“ uviedol Racine vo vyhlásení.

„Táto žaloba je nielen opodstatnená, ale aj nutná a vysiela signál korporátnym lídrom, vrátane šéfov spoločností, že budú hnaní k zodpovednosti za svoje činy,“ dodal.

Ruský diplomat v OSN potvrdil svoju rezignáciu protestom proti Putinovi

V roku 2018 vyšlo najavo, že spoločnosť Cambridge Analytica sa dostala podvodným spôsobom k podrobným osobným informáciám asi o 87 miliónoch užívateľov Facebooku, ktoré následne využívala na zacielenie veľmi presnej politickej reklamy.

Racine tvrdí, že únik dát bol dôsledkom Zuckerbergovho rozhodnutia otvoriť platformu Facebooku cudzím vývojárom. Šéf firmy pritom o možných rizikách zdieľania dát používateľov s tretími stranami vedel, nepodnikol však patričné ​​kroky, aby ich eliminoval, tvrdí generálny prokurátor.

Prokurátor už v roku 2018 obžaloval firmu Facebook za pochybenie pri nakladaní s dátami používateľov a proces v tejto veci stále pokračuje. Teraz sa však Racine snaží prinútiť súd, aby udelil pokutu priamo Zuckerbegovi, ktorý má podľa neho zásadný vplyv na dôležité rozhodnutia firmy. Prokurátor sa pritom opiera o stovky tisíc dokumentov a množstvo svedectiev bývalých zamestnancov, ku ktorým jeho kancelária získala prístup až v posledných rokoch vďaka predchádzajúcemu vyšetrovaniu Facebooku.

Racine sa v poslednej dobe opakovane zameriava na veľké technologické firmy, pripojil sa tiež napríklad k žalobe na firmu Google, ktorá čelí obvineniu, že klamala používateľov ohľadom ochrany ich súkromia. Prokurátor okrsku okolo metropoly Washingtonu v minulosti tiež podal protimonopolnú sťažnosť na spoločnosť Amazon, ktorú však súdy zamietli.

Poľsko vypovedalo zmluvu o plynovode Jamal s Ruskom

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA