Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Tisíce obyvateľov Mariupolu boli násilne deportovaných do Ruska, tvrdia predstavitelia mesta

Zverejnené:

Upravené: 21. marca 2022 o 16:02

108

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Koľko ľudí sa v nedeľu podarilo z Ukrajiny evakuovať? To nie je isté. Úrady Mariupolu však obvinili ruskú armádu z toho, že násilím časť civilistov odváža do Ruska. “Okupanti nelegálne odvliekli ľudí zo štvrte Levoberežnyj,” uviedla mestská rada Mariupolu. Jednalo sa o tisíce ľudí.

Mariupolská mestská rada obvinila ruské sily, že niekoľko tisíc obyvateľov mesta proti ich vôli previezli počas uplynulých dní do Ruska.

“Okupanti nútia ľudí odchádzať z Ukrajiny na územie Ruska,” napísala rada vo vyhlásení. “Okupanti nelegálne odvliekli ľudí zo štvrte Levoberežnyj az krytu budovy športového klubu, kde sa pred nepretržitým bombardovaním ukrývala viac ako tisícka osôb,” dodala rada.

,,Tisíce ukrajinských občanov z obsadených častí Mariupolu bolo internovaných do filtračných táborov a presídlení do odľahlých častí Ruska. Gulagy boli obnovené,“ napísala ukrajinská poslankyňa Iryna Sovsunová. Ruská strana uvádza, že išlo o utečencov, svetové médiá neboli schopné situáciu objasniť.

Nemecko chce viac zdrojov na obranu, plánuje si požičať najmenej 200 miliárd eur

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu večer ponúklo zriadenie humanitárnych koridorov z ukrajinského Mariupolu, a to na východ aj na západ. Dodalo, že do Ruska už bolo evakuovaných viac ako 330 tisíc ľudí z Ukrajiny. Ministerstvo tiež vyzvalo ukrajinských „nacionalistov“, aby zložili zbrane. Ponúka na oplátku bezpečnú cestu z Mariupolu.

Obliehané mesto Mariupol zažíva najintenzívnejšie bombardovanie od začiatku invázie. V meste uviazla väčšina z asi 400-tisíc obyvateľov, nefungujú tam dodávky elektriny ani tepla, je problém s nedostatkom vody, potravín a liekov.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že za posledné tri dni z Mariupolu evakuovali 59-tisíc ľudí. Pád Mariupolu by znamenal prepojenie Krymu, ktoré Rusko anektovalo v roku 2014, s územiami na východe Ukrajiny pod kontrolou proruských separatistov. Boje v meste pokračovali aj počas dnešného dňa, uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko bez ďalších podrobností. Podľa rady mesta ruská armáda v sobotu bombardovala aj umeleckú školu, v ktorej sa ukrývalo 400 ľudí. Počet obetí nie je známy.

Boje pokračujú na viacerých frontoch

Generálny štáb ukrajinskej armády v noci na nedeľu oznámil, že sa situácia na bojisku za posledný deň príliš nezmenila. Rusi podľa neho pripravujú útok na Kyjev. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že od sobotného večera Rusko vypálilo na ukrajinské vojenské ciele riadené strely Kalibr a znova tiež použilo hypersonické strely Kinžal.

„V smeroch na Volyň a Polesí nepriateľ nevykonával žiadne aktívne akcie. Budoval ženijnú podporu a logistiku, aby pripravil útok na Kyjev,“ napísal vo svojej správe ukrajinský generálny štáb. Podľa neho ruská armáda v sobotu neútočila takmer v žiadnom zo smerov. O situácii okolo obliehaného mesta Mariupol sa správa nezmieňuje.

Putin povedal Erdoganovi svoje súčasné požiadavky na Ukrajinu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA