Súd v Spojených štátoch zamietol žalobu proti saudskoarabskému korunnému princovi Mohamedovi bin Salmanovi kvôli jeho údajnému podielu na vražde novinára Džamála Chášakdžího.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v novembri súdu navrhla, aby bin Salmánovi v tomto občianskoprávnom konaní priznal imunitu.
Sudca John Bates uviedol, že nešlo o ľahké rozhodnutie, ale že mal ruky de facto zviazané odporúčaním Bidenovej administratívy udeliť princovi ako šéfovi saudskoarabskej vlády imunitu.
Saudského korunného princa, ktorý je faktickým vládcom svojej krajiny, a jeho dvoch údajných komplicov v Spojených štátoch zažalovala snúbenica zavraždeného novinára Hatice Cengizová. Spolužalobcom bola skupina na podporu demokracie DAWN, ktorú Chášakdží, stĺpkár denníka Washington Post a kritik bin Salmánovho režimu, založil.
Cengizová obvinila Bidena, že udelením imunity bin Salmána, ktorého označuje za „vraha“ a „zločinca“, oslobodil, čím sa podľa nej stal spoluvinníkom.
Zásadná zmena v postoji USA
Saudskoarabský novinár Chášakdží, ktorý žil v exile v USA, bol v roku 2018 zrejme zavraždený na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, kam si prišiel predĺžiť platnosť dokladov kvôli nadchádzajúcej svadbe. Telo kritika saudskej kráľovskej rodiny sa nikdy nenašlo. Podľa informácií americkej rozviedky vraždu schválil sám korunný princ.
Biden tento rok v auguste povedal bin Salmánovi, že ho považuje za osobne zodpovedného za vraždu Chášakdžího. To, že pre neho neskôr navrhol imunitu, preto napríklad agentúra AP označila za zásadnú zmenu v postoji Spojených štátov.
Spojené štáty sú vojenským partnerom Saudskej Arábie, ktoré dodávajú zbrane a majú na jej území rozmiestnené jednotky. Vojenské partnerstvo prežilo aj diplomatické spory spôsobené porušovaním ľudských práv, na ktoré v Saudskej Arábii poukazujú rôzne mimovládne organizácie.
Trumpova firma sa dopustila daňových podvodov, rozhodol newyorský súd