Site icon GLOBALNEWS.SK

Čína dobieha Teslu v pretekoch o výrobu humanoidných robotov

Čína dominuje na trhu s elektrickými vozidlami a teraz prenasleduje Teslu v pretekoch o výrobu humanoidov poháňaných batériami, od ktorých sa očakáva, že nahradia ľudí zostavujúcich elektrické autá na montážnych linkách.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Na tohtotýždňovej svetovej konferencii o robotoch v Pekingu viac ako dve desiatky čínskych spoločností predviedli humanoidné roboty navrhnuté na prácu v továrňach a skladoch a ešte viac z nich predviedlo presné diely vyrobené v Číne potrebné na ich výrobu.

Tlak Číny do rozvíjajúceho sa priemyslu stavia na vzorci počiatočného vývoja elektrických vozidiel pred viac ako desiatimi rokmi: vládna podpora, krutá cenová konkurencia zo strany širokej škály nových účastníkov a hlboký dodávateľský reťazec.

„Čínsky priemysel humanoidných robotov vykazuje jasné výhody v integrácii dodávateľského reťazca a schopnostiach hromadnej výroby,“ povedal Argen Rao, analytik čínskeho výskumného inštitútu LeadLeo.

Rozvoj robotiky je podporovaný politikou prezidenta Si Ťin-pchinga rozvíjať „nové výrobné sily“ v technológiách, uvádza sa v brožúrach z tohtotýždňového podujatia.

V januári Peking zriadil štátny fond robotiky vo výške 1,4 miliardy dolárov a v júli Šanghaj oznámil plány na zriadenie fondu humanoidného priemyslu vo výške 1,4 miliardy dolárov.

Roboty vystavené na tohtotýždňovej výstave pochádzajú od tých istých domácich dodávateľov, ktorí zachytili vlnu elektrických vozidiel, vrátane výrobcov batérií a senzorov.

V januári Goldman Sachs predpovedal, že do roku 2035 dosiahne ročný globálny trh s humanoidnými robotmi 38 miliárd dolárov s takmer 1,4 miliónmi zásielok pre spotrebiteľské a priemyselné aplikácie.

Banka odhaduje, že náklady na materiály na ich výrobu klesli v roku 2023 na 150 000 dolárov za kus, bez nákladov na výskum a vývoj.

„Je tu veľa priestoru na zníženie nákladov,“ povedal Hu Debo, generálny riaditeľ Shanghai Kepler Exploration Robotics, spoločnosti, ktorú založil minulý rok inšpirovaný humanoidným robotom Tesla Optimus.

Exit mobile version