Izrael využíva umelú inteligenciu na zlepšenie vojenskej technológie, najmä na nájdenie a zničenie vodcov Hamasu. Jedným z takýchto prípadov bol letecký útok na Ibrahima Biariho, veliteľa Hamasu, ktorý bol jedným z organizátorov teroristických útokov 7. októbra 2023.
Píše o tom New York Times.
Izraelská rozviedka, ktorá nedokázala lokalizovať Biariho konvenčnými metódami, použila novú technológiu, ktorá kombinovala AI a zvukové nástroje, aby ho lokalizovala z konverzácií. Vďaka týmto údajom Izrael vykonal nálety na údajnú polohu Biari, ktoré viedli k jeho likvidácii, ale zabil aj viac ako 125 civilistov.
Toto nie je jediný prípad použitia AI v konflikte: izraelská armáda tiež využíva technológiu na rozpoznávanie tvárí, zhromažďovanie a analýzu údajov zo sociálnych sietí a vytváranie arabských databáz pre chatboty, ktoré rýchlo skenujú správy a príspevky.
Programy AI úzko spolupracujú s vojenskými jednotkami a civilnými špecialistami z veľkých technologických spoločností, ako sú Meta, Google a Microsoft.
Napriek výhodám používania umelej inteligencie odborníci varujú pred etickými otázkami, ako sú chybné identifikácie a zatýkania, ako aj pred možnosťou zvýšeného sledovania civilistov.
Technológie, ktoré sa aktívne testujú počas vojny, by mohli byť dôležitým nástrojom pre budúce vojenské operácie, ale vyvolávajú aj obavy z možného zneužitia.