Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že odpálenie rakety stredného doletu KĽDR počas jeho pondelkovej návštevy Soulu je pripomienkou potreby prehĺbiť spoluprácu Washingtonu s Južnou Kóreou a Japonskom s cieľom odradiť arogantný Pchjongjang.
Informovala agentúra Reuters.
Severná Kórea odpálila balistickú raketu stredného doletu okolo poludnia (03:00 GMT), ktorá podľa juhokórejskej armády preletela viac ako 1100 kilometrov na východ a spadla do mora.
Blinken na tlačovej konferencii o niekoľko hodín neskôr uviedol, že odpálenie zdôraznilo dôležitosť spolupráce medzi Spojenými štátmi, Južnou Kóreou a Japonskom vrátane zdieľania údajov o raketách v reálnom čase a trojstranných vojenských cvičení.
„Dnešné spustenie je len pripomienkou pre nás všetkých, aká dôležitá je naša spoločná práca,“ povedal.
Blinken tiež varoval pred prehlbujúcimi sa väzbami Pchjongjangu s Moskvou. Washington sa podľa neho domnieva, že Rusko má v úmysle zdieľať vesmírne a satelitné technológie so Severnou Kóreou výmenou za podporu vojny na Ukrajine.
Prezident Joe Biden, ktorý tento mesiac odchádza z úradu, dosiahol pokrok v prehlbovaní trojstrannej spolupráce medzi USA a Južnou Kóreou a Japonskom, a to aj napriek historickým výzvam, ktoré často komplikovali vzťahy medzi ázijskými susedmi.
Politické nepokoje v Južnej Kórei, ako aj blížiaci sa návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu, však spochybnili možnosť pokračovania v tomto úsilí.
Pondelkový štart bol prvým od 5. novembra, keď Pchjongjang odpálil najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu.
Nebolo bezprostredne jasné, aký typ rakety bol vypálený, ale minuloročné testy severokórejských ICBM ukázali nový dizajn na tuhé palivo.
KĽDR uviedla, že pracuje na tom, aby jej rakety všetkých doletov boli na tuhé palivo. Rakety na tuhé palivo nevyžadujú dopĺňanie paliva bezprostredne pred štartom, ich prevádzka je často jednoduchšia a bezpečnejšia a vyžaduje menšiu logistickú podporu, čo ich robí ťažšie odhaliteľnými a ľahšie prežiteľnými ako zbrane na kvapalné palivo.