Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Skupina G7 podporila plán prímeria v pásme Gazy, ktorý navrhol Biden

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2024 o 8:04

83

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Lídri skupiny siedmich podporili plán prímeria v pásme Gazy, ktorý minulý týždeň načrtol americký prezident Joe Biden.

Informovalo o tom vyhlásenie talianskeho predsedníctva skupiny G7.

Lídri štátov G7 naznačujú, že navrhovaná dohoda povedie k prepusteniu všetkých rukojemníkov, zvýšeniu humanitárnej pomoci pre Palestínčanov, „ako aj ku konečnému ukončeniu krízy pri rešpektovaní bezpečnostných záujmov Izraela a bezpečnosti civilného obyvateľstva Gazy.“

„Vyzývame Hamas, aby prijal túto dohodu, ktorú je Izrael pripravený implementovať, a vyzývame krajiny, ktoré majú vplyv na Hamas, aby pomohli zabezpečiť, aby tak urobil.“

Minulý týždeň Joe Biden oznámil trojstupňový plán prímeria v pásme Gazy, ktorý Izrael navrhol Hamasu a ktorý zabezpečuje prepustenie všetkých rukojemníkov a trvalé zastavenie nepriateľských akcií.

Niekoľko západných krajín vyjadrilo podporu plánu, ktorý zverejnil Biden.

Americký prezident sa tiež domnieva, že Izrael výrazne podkopal vojenský potenciál teroristickej skupiny Hamas a už nepredstavuje významnú hrozbu pre židovský štát.

Izrael sa zároveň dostáva pod rastúcu kritiku za svoju stratégiu vojny v Gaze, ktorá údajne viedla k palestínskym civilným obetiam.

Kritika sa zintenzívnila aj po rozhodnutí Medzinárodného súdneho dvora, ktorý nariadil Izraelu okamžite zastaviť operáciu v Rafahu, ktorú ignoroval.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA