Site icon GLOBALNEWS.SK

Nezabudnite počas leta na správne skladovanie potravín a ľahkú stravu

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Lee Myungseong

BRATISLAVA – Horúce až tropické dni, vysoké teploty a dusno. To všetko patrí k letu. Netreba však zabúdať aj na problémy, ktoré s horúčavami často súvisia. V lete by sme mali dodržiavať správne stravovanie, aby sme sa cítili dobre a neprivodili si nejaké zdravotné komplikácie. Viete, po akých potravinách počas horúcich dní siahnúť?

V lete nás trápia aj rôzne brušné virózy a črevné problémy. Často si ich privodíme tým, že skonzujeme potravinu, ktorá už nemusela byť najčerstvejšia. Veď práve teplom jedlo podlieha rýchlejšiemu kazeniu či kvaseniu. A tak k potravinám sa viaže aj správne skladovanie.

Aké sú zásady pre výbere potravín a stravovanie v lete?

Desatoro WHO k ochrane pred črevnými nákazami
  1. Výber zdravotne bezchybných potravín: pri nákupe uprednostňujte tepelne spracované potraviny, napr. pasterizované mlieko pred surovým. Potraviny konzumované v surovom stave dokonale umyte.
  2. Dokonalé preváranie potravín: dôkladné varenie usmrcuje mikroorganizmy, podmienkou je však dosiahnutie teploty minimálne 70°C počas 20 minút vo všetkých častiach spracovávanej potraviny (napr. hydina pri kosti).
  3. Konzumácia bezprostredne po uvarení: pokiaľ sú uvarené pokrmy ponechané v izbovej teplote, mikroorganizmy, ktoré proces varenia prežili, sa začnú množiť, prípadne produkovať toxín. Čím dlhší je interval medzi tepelným spracovaním a konzumáciou, tým je riziko väčšie.
  4. Správne skladovanie potravín: ak má byť strava pripravená v časovom predstihu, je nutné ju uchovávať buď v teplom stave (okolo 60°C) alebo v chlade (pod 10°C). Chybou je uloženie väčšieho množstva potravín, ktoré sú ešte teplé, do chladničky. Môžu sa tak pomnožiť mikroorganizmy.
  5. Dôkladné zohrievanie potravín: uvarené potraviny je potrebné zohrievať pri teplote minimálne 70°C.
  6. Zabráňte skríženej kontaminácii surových a uvarených potravín: bezpečne uvarené potraviny sa môžu sekundárne kontaminovať surovými, a to priamo dotykom alebo nepriamo, použitím toho istého noža, dosky na krájanie a pod.
  7. Umývanie rúkje nutné pred prípravou potravín, počas jej prerušenia, po opracovaní surových potravín a, samozrejme, po použití toalety, prebaľovaní dieťaťa a dotyku domácich zvierat.
  8. Čistota kuchynského zariadenia: potraviny môžu byť kontaminované mikroorganizmami z pracovných plôch a kuchynských pomôcok. Prevenciou je udržiavať celé zariadenie v dokonalej čistote.
  9. Ochrana potravín pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami, ktoré môžu tiež prenášať patogénne mikroorganizmy.
  10. Na prípravu jedál a nápojov používajte výhradne pitnú vodu.

 

 Zdroj: ÚVZ SR

Exit mobile version