Sociálne siete

Zaujímavosti

Počas Dušičiek vzniká na cintorínoch množstvo nerecyklovateľného odpadu

Zverejnené:

Upravené: 21. októbra 2021 o 9:48

426

Ilustračné foto, zdroj: Pixabay

REKLAMA

BRATISLAVA – Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica upozorňuje na to, aké množstvo odpadu, ktoré sa nedá recyklovať, sme schopní vyprodukovať počas jesene v súvislosti s Dušičkami. „Zapaľujeme sviečky, zdobíme hroby, nosíme kvety (často umelé). Tento spôsob spomínania však nie je priateľský k životnému prostrediu, ak si nedáme pozor na to, čo na cintorín prinášame,“ píše vo svojom stanovisku Živica.

Spoločne s ostatnými partnermi sa rozhodli aj pozrieť na konkrétne miesto, aby zmonitorovali obsah kontajnerov na cintoríne. „Cintoríny sa každoročne stávajú miestami, kde sa kopia obrovské množstvá nerecyklovateľného odpadu. My v Živici sme sa preto spolu s partnermi  –  mestským pohrebníctvom Marianum, spoločnosťou OLO a odborníkmi na odpadové hospodárstvo zo spoločnosti JRK rozhodli názorne poukázať na tento fakt.  Na bratislavskom Cintoríne Vrakuňa sme nazreli do odpadových košov a spravili analýzu toho, čo sme tam našli,“ hovorí ďalej mimovládka.

Slováci majú radi dekorácie…aj na cintorínoch tomu nie je inak. “Na slovenských cintorínoch máme tendenciu hroby prezdobovať množstvom umelohmotných dekorácií, od vencov cez plastové kahance až po LED sviečky. Toto všetko vytvorí ťažko separovateľný odpad a preto chceme ľudí inšpirovať k prírode bližším alternatívam,“ vraví naša odborníčka na prírodné pohrebníctvo z projektu Živice Záhrada spomienok Monika Suchánska.

Foto: zivica.sk

Viac odpadu počas sviatkov

Zamestnanci pohrebníctva potvrdili, že nerecyklovateľné odpady sú súčasťou cintorínov celoročne, no na jeseň je situácia priam alarmujúca „Skúsenosti hovoria o tom, že krátko pred a po Sviatku všetkých svätých je miera návštevnosti na cintorínoch aj o 200% vyššia, ako počas iných období. S tým ruka v ruke súvisí aj navýšenie množstva odpadu. V tomto období preto posilňujeme, resp. zvyšujeme počet našich zamestnancov, ktorí sa starajú o poriadok a vysýpanie kontajnerov. Keďže veľmi silno vnímame potrebu skvalitniť životné prostredie pre ďalšie generácie, jedna z ciest, ktorú považujeme za pomerne jednoduchú, je práve triedenie odpadu. Na to, aby sme mohli zvoliť optimálne a efektívne riešenia na zvýšenie miery triedenia na cintorínoch, je práve potrebné zistiť, čo všetko ľudia vyhadzujú do zmesových kontajnerov na našich cintorínoch a to sme vďaka dnešnej analýze zistili. Na mestských cintorínoch plánujeme preto postupne vytvoriť také stojiská odpadu, aby ľudia nemuseli rozmýšľať, čo kam vyhodiť, ale aby im to bolo ihneď jasné,“ dodáva riaditeľ organizácie Marianum Róbert Kováč.

Foto: zivica.sk

Počas 2,5-hodinovej analýzy na Cintoríne Vrakuňa v Bratislave spoločne zistili, že v koši sa nachádzalo 86,80 percent odpadu, ktorý by sa dal vytriediť. Až 57,3 percenta z toho bol zelený kompostovateľný odpad.

„Viac ako 50 % tvoril bioodpad, ktorý tým, že končí v nádobe na zmesový odpad, sa dostáva do spaľovne alebo na skládku. Na skládke sa rozkladá bez prístupu vzduchu a výsledkom je produkcia skládkových plynov, najmä CO2 a metánu. Bioodpad si jednoznačne zaslúži samostatné nádoby alebo priamo na cintoríne postavené kompostéry. Pretože je ohromným potenciálnym zdrojom živín a aplikáciou na pôdu zlepšuje jej kvalitu. Nuž a pôda, to je významný nástroj na zachytávanie uhlíka. Prírodný nástroj. Len ju musíme ozdraviť. A na to môže poslúžiť aj kompost z bioodpadu z cintorínov,“vysvetlila riaditeľka JRK Slovensko Martina Gaislová.

Mimovládka chce preto upozorniť na to, že aj takýto odpad nemusí vznikať, stačí vedieť, ako sa to dá urobiť inak – bez toho, aby sme na cintoríny nosili rôzne predmety, ktoré nie sú ekologické. „Našim cieľom však bolo nielen zanalyzovať situáciu, ale záujemcom tiež ukázať, ako sa to dá robiť inak. Na trhu totiž existuje množstvo náhrad za sviečky, kahance a iné predmety, ktoré ľudia na cintoríny nosia, a sú ekologickejšie,“ opisuje Živica na svojom webe.

A čo na cintorín patrí?

“Keď chcete na hrob niečo priniesť, skúste sviečky z rastlinného alebo včelieho vosku, plastové kahance vymeňte za sklenené alebo zvoľte lucerny.Vymeňte umelé kvety za živé. Nádobku na polievanie kvetov tiež skúste radšej inú ako plastovú. Toto sú drobné zmeny, ktoré môžeme urobiť všetci. V Živici sa však snažíme o zmenu celého konceptu pohrebníctva. Vo Zvolene máme ekologický cintorín Záhrada spomienok, kde sa pochováva do rozložiteľných urien, nenájdete tam náhrobky, hrobové miesta sú v trvalkových záhonoch a v okolí stromov. Sme radi, že je o tento druh pochovávanie stále väčší záujem, ďalší podobný cintorín čoskoro pribudne aj v Košiciach,“ uzatvára Monika Suchánska z CEEV Živica.

 

Zdroj: ŽIVICA

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA