Site icon GLOBALNEWS.SK

Inflácia v USA už svižne rastie, výnosy dlhopisov nie

dlhopisy

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Austin Distel

BRATISLAVA – V apríli až júni by podľa našich kolegov z Milána mala inflácia vyvrcholiť, keď môže v priemere dosiahnuť až okolo 3,6%. Citeľná časť z tohto nárastu súvisí s bázickým efektom poklesu cien v marci minulého roku, no ďalšia značná časť hovorí aj o aktuálnom rýchlom raste cien. V samotnom marci sa spotrebiteľská cenová hladina zvýšila o 0,6%, čo bolo medzimesačne najviac od roku 2012. Na rast cien okrem rýchleho rastu dopytu po uvoľnení proripandemických opatrení tlačia aj rýchlo rastúce ceny mnohých komodít vstupujúcich do výroby. Informovala o tom VÚB na svojej stránke.

Ceny ropy na svetových trhoch sa už v marci a apríli veľmi nezvyšovali, no významne rástli na cene poľnohospodárske produkty ako kukurica, sója, pšenia, ale aj mnohé kovy ako oceľ, cín či paládium. Historické maximum koncom apríla tiež dosiahla meď. To sa prostredníctvom drahších vstupov do výroby potom postupne pretavuje aj do cien konečných výrobkov a služieb.

Napriek citeľnému zvýšeniu rastu cien požadované výnosy desaťročných dlhopisov americkej vlády však už ďalej nerastú. Aj ostatné zasadnutie Fedu finančným trhom totiž prizvučilo, že sprísňovanie menovej politiky zatiaľ nie je nadohľad. Americká centrálna banka čaká na priblíženie sa aj k svojmu cieľu zamestnanosti, nie len inflácie. Marcová miera nezamestnanosti v USA poklesla na 6,0%, vo februári minulého roku však dosahovala len 3,5%.

Exit mobile version