Vláda amerického prezidenta Joea Bidena súkromne nabáda predstaviteľov Ukrajiny, aby dali najavo ochotu rokovať s Ruskom a upustili od verejného odmietania mierových rozhovorov, pokiaľ bude ruský prezident Vladimír Putin pri moci.
Uviedol to denník The Washigton Post s odvolaním sa na nemenované osoby oboznámené s týmito rozhovormi. Podľa zdrojov nie je cieľom požiadaviek amerických úradníkov dotlačiť Ukrajinu k rokovaciemu stolu, ale je vypočítavou snahou zabezpečiť, aby si Kyjev udržal podporou ďalších krajín, ktoré čelia obavám voličov z pokračovania vojny niekoľko ďalších rokov.
Rokovania podľa denníka ukazujú na zložitosť pozície Bidenovej vlády v otázke Ukrajiny. Americkí predstavitelia verejne sľubujú, že budú Kyjev podporovať obrovskými čiastkami pomoci tak dlho, ako to bude potrebné, a zároveň dúfajú v riešenie konfliktu trvajúceho osem mesiacov, ktorý si vyžiadal veľkú daň na stave svetovej ekonomiky a vyvolal obavy z jadrovej vojny.
Podľa denníka americkí predstavitelia zdieľajú hodnotenie ich ukrajinských náprotivkov, že Putin to nemyslí s rokovaniami vážne. Zároveň ale priznávajú, že zákaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rokovať s Putinom vyvolal znepokojenie v niektorých častiach Európy, Afriky a Latinskej Ameriky, kde sú dopady vojny na náklady na potraviny a pohonné hmoty najviac viditeľné.
„Únava z Ukrajiny je u niektorých našich partnerov skutočná,“ citoval denník jedného zo zdrojov.
Národná bezpečnostná rada Bieleho domu a ministerstvo zahraničia na žiadosť o komentár k správe bezprostredne nereagovali. Bezpečnostný poradca amerického prezidenta Jake Sullivan pri piatkovej návšteve Kyjeva vyhlásil, že podpora Ukrajiny zostane neochvejná aj po voľbách do Kongresu, ktoré sa uskutočnia v utorok.
Vo voľbách v Izraeli zvíťazil Likud expremiéra Netanjahua. Lapid gratuloval nástupcovi