Site icon GLOBALNEWS.SK

Raketa SpaceX vynesie na obežnú dráhu ukrajinský nanosatelit

The NASA/German Research Centre for Geosciences GRACE Follow-On spacecraft launch onboard a SpaceX Falcon 9 rocket, Tuesday, May 22, 2018, from Space Launch Complex 4E at Vandenberg Air Force Base in California. The mission will measure changes in how mass is redistributed within and among Earth's atmosphere, oceans, land and ice sheets, as well as within Earth itself. GRACE-FO is sharing its ride to orbit with five Iridium NEXT communications satellites as part of a commercial rideshare agreement. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

V utorok 3. januára bude ukrajinský nanosatelit PolyITAN-HP-30, vyvinutý vedcami Sikorského kyjevského polytechnického inštitútu, vypustený na obežnú dráhu Zeme na rakete Falcon-9 spoločnosti SpaceX.

Toto je uvedené v správe Kyjevského polytechnického inštitútu pomenovaného po Igorovi Sikorskom a ministerstve školstva.

Na obežnej dráhe vesmíru vykoná satelit experiment na štúdium účinnosti tepelných potrubí ako hlavného prvku systémov tepelnej stabilizácie kozmických lodí.

Nanosatelit PolyITAN-HP-30 vytvorili vedci z Kyjevského polytechnického inštitútu pod vedením hlavného dizajnéra projektu nanosatelitov PolyITAN Borisa Rassamakina.

Štart je naplánovaný na 3. januára o 16:55 kyjevského času z Mysu Canaveral (USA). Na obežnú dráhu ho vynesie raketa Falcon-9 spoločnosti SpaceX.

Tragicky zomrel slávny pretekár Ken Block

Okrem toho v utorok Falcon 9 vypustí satelit EOS SAT-1 EOSDA, ktorý je súčasťou vesmírnej skupiny Noosphere ukrajinského Maxa Polyakova. Toto je prvý satelit vlastnej konštelácie, ktorý spoločnosť vytvára.

Od 16:00 sa na oficiálnom youtube kanáli KPI začne živé vysielanie štartu na obežnú dráhu 114 jednotiek užitočného zaťaženia, z ktorých jedným bude ukrajinský nanosatelit PolyITAN-HP-30.

Projekt bol realizovaný z rozpočtových prostriedkov ministerstva školstva v rámci realizácie víťazných projektov výskumných a vývojových súťaží a základnej dohody o financovaní.

Treba poznamenať, že s dodávkou nanosatelitu do Spojených štátov pomohla Boeing Ukraine a Technická univerzita v Delfte (Holandsko), ktorej spinoff spoločnosť sa podujala na financovanie a technickú podporu na vypustenie zariadenia do vesmíru. Štátna vesmírna agentúra pomáhala s logistikou a vývozom.

Exit mobile version