Čínsky prezident Si Ťin-pching bol potvrdený do funkcie generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny na bezprecedentné tretie päťročné funkčné obdobie.
Strana zároveň vymenovala nový sedemčlenný stály výbor, na čele ktorého stojí práve 69-ročný Si a v ktorom dominujú prezidentovi spojenci. V širšom 25-člennom politbyre chýbajú prvýkrát po štvrťstoročí ženy, podotýkajú agentúry.
V novom stálom výbore politbyra, ktorý predstavuje najužšie vedenie strany a poťažmo aj Číny ako takej, sa na druhom mieste prekvapivo umiestnil 63-ročný šanghajský stranícky vodca Li Čchiang. Výber podľa agentúry DPA naznačuje, že sa blízky dôverník Si Ťin-pchinga stane v marci novým predsedom vlády.
Členom najužšieho mocenského kruhu naopak nebude doterajší čínsky premiér a zástanca ekonomických reforiem 67-ročný Li Kche-čchiang, odchádza do predčasného dôchodku, hoci má len 67 rokov.
V sedemčlennom výbore zostáva vedľa Si Ťin-pchinga aj šéf mocnej disciplinárnej komisie Čao Le-ťi a hlavný ideológ Wang Chu-ning. Okrem šanghajského straníckeho vodcu sú novo členmi tohto úzkeho kruhu aj pekinský stranícky vodca Cchaj Čchi, náčelník generálneho štábu a blízky dôverník Si Ťin-pchinga Ting Süe-siang a šéf strany významnej provincie Kuang-tung Li Si.
Oznámeniu nového najužšieho vedenia predchádzal 20. zjazd Komunistickej strany Číny, na ktorom rokovalo okolo 2300 účastníkov. Si Ťin-pching stojí na čele strany od novembra 2012 a prezidentom je od marca 2013.
Podľa odborníkov sa postupne stal najmocnejším vodcom, akého Čína v posledných desaťročiach mala. Čínsky parlament na svojom zasadnutí v marci 2023 Si Ťin-pchinga podľa predpokladov zvolí ako prezidenta aj na ďalších päť rokov. Teoreticky môže Si vládnuť neobmedzene dlho, pretože v roku 2018 parlament vyškrtol z ústavy klauzulu obmedzujúcu výkon funkcie prezidenta na dva po sebe nasledujúce mandáty, teda na desať rokov.