Vedci z americkej vesmírnej agentúry NASA v sobotu dokončili rozvinutie teleskopu Jamesa Webba, ktorý do vesmíru vyniesla raketa.
Hotovo. Najväčšie astronomické zrkadlo, aké kedy bolo vyslané do vesmíru, je zostavené a pripravené na zaostrenie. James Webb je teraz pripravený stať sa transformačným nástrojom pri štúdiu všetkých častí vesmíru.
Teleskop Jamesa Webba je príliš veľký na to, aby sa zmestil do rakety vcelku, takže do vesmíru cestoval zložený. Na jeho postupnom „rozbaľovaní“ sa podieľali desiatky inžinierov. Najťažší krok – rozvinutie tepelného štítu, skladajúceho sa z piatich vrstiev špeciálneho materiálu – sa im podaril začiatkom týždňa. Posledným krokom bolo rozloženie dvoch zrkadiel, z ktorých to väčšie má priemer 6,5 metra.
On Jan. 8, @NASAWebb will fully deploy its primary mirror, marking the end of the most complex space telescope deployment in history. Watch live coverage from mission control starting at ~9am ET (14:00 UTC): https://t.co/dL35eaHD44
Drop expert questions below!#UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/iU1JAD1Tlx
— NASA (@NASA) January 7, 2022
Two weeks after launch, @NASAWebb has hit its next biggest milestone: the mirrors have completed deployment and the next-generation telescope has taken its final form.
Next up for Webb? Five months of alignment and calibration before we start getting images: pic.twitter.com/BOj5O1HS37
— NASA (@NASA) January 8, 2022
Teleskop Jamesa Webba je stále na ceste na svoju konečnú pozíciu, ktorá je 1,5 milióna kilometrov ďaleko od Zeme, teda štyrikrát ďalej, než je Mesiac. Doraziť tam má koncom januára, kedy sa začne proces piatich mesiacov vedeckých a kalibračných testov, nastavení teleskopu a aktivácie prístrojov. Najlepšie snímky by sa podľa expertov mohli začať objavovať približne pol roka po vypustení do vesmíru.
Nový obrovský teleskop by mal nahliadnuť do počiatkov existencie nášho vesmíru, kedy sa pred 13,5 miliardami rokov formovali prvé hviezdy a galaxie. Podľa NASA bude priamo pozorovať doteraz nevidenú časť priestoru a času. Zariadenie je navrhnuté tak, aby „videlo“ infračervené svetlo, ktoré k nám v tejto podobe od najvzdialenejších objektov teraz prichádza.
Smrteľná snehová búrka uväznila v Pakistane stovky turistov v ich autách, medzi nimi boli aj deti