Sociálne siete

DOMOV

Asistované sčítanie obyvateľov sa bude vykonávať neskôr

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 16:54

59

kirill sharkovski Iuj Gu Va GW g unsplash ccdbc
ZDROJ: Ilustračná foto/Unsplash/Kirill Sharkovski

REKLAMA

20. január 2021 11:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA- Asistované sčítavanie obyvateľov sa bude vykonávať neskôr ako v čase elektronického sčítania obyvateľov. Vyplýva to z novely zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021, ktorú ministri na dnešnom rokovaní vlády schválili. Na 70. zasadnutie vlády ho predložil Štatistický úrad SR, ktorý tiež navrhol v tomto prípade využiť skrátené legislatívne konanie. Takzvané asistované sčítanie slúži pre tých, ktorí sa nemôžu alebo nevedia sami alebo s pomocou blízkych elektronicky sčítať. Zmenu si podľa návrhu zákona vyžiadala epidemická situácia na Slovensku.

„Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z odôvodneného predpokladu pretrvávania závažnej epidemickej situácie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike aj počas blížiacej sa doby sčítania obyvateľov (15. február 2021 až 31. marec 2021) v rámci sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 v Slovenskej republike,“ uvádza sa v predkladacej správe. Podľa návrhu zákona by mali obce vykonať od 1. apríla 2021 do 31. októbra 2021 dosčítavanie, ktorým zabezpečí asistované sčítanie.

Zmena by mala predísť ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia najzraniteľnejšej časti obyvateľov ochorením COVID-19 v čase vrcholiacej pandémie, zabrániť zníženiu kvality a komplexnosti výsledkov sčítania obyvateľov a tým aj k čiastočnému znehodnoteniu celkových výsledkov projektu Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA