Sociálne siete

DOMOV

SHMÚ vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa pred silným vetrom

Zverejnené:

Upravené: 17. januára 2022 o 9:10

2018

zdroj: Facebook/MV SR

REKLAMA

GLOBALNEWS

Podľa predpovede meteorológov zo SHMÚ bude prechod studeného frontu v pondelok sprevádzaný veľmi silným vetrom, miestami aj so snežením a tvorbou snehových jazykov a závejov.

V priebehu pondelka postupne zosilnie severozápadný vietor, ktorý miestami, najmä na západe Slovenska a pod Tatrami dosiahne silu prudkého až búrlivého vetra s nárazmi 60 až 90 kilometrov za hodinu, ojedinele aj viac, varuje na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Ešte veternejšie bude na horách, kde očakávame víchricu, na hrebeňoch Tatier mohutnú víchricu až orkán. Studený front prinesie aj sneženie, najmä na sever Slovenska. Pri silnom vetre sa tak budú vytvárať snehové jazyky a záveje, pričom najnepriaznivejšiu situáciu očakávame v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier,“ povedal Miroslav Šinger zo SHMÚ.

K opatrnosti vyzýva aj Hasičský a záchranný zbor a ministerstvo vnútra, ktoré na sociálnej sieti zverejnili niekoľko odporúčaní.

V priebehu dopoludnia sa budú na celom území vyskytovať prehánky, ktoré budú od stredných polôh snehové. Na severe môže napadnúť aj 15 centimetrov snehu za pomerne krátky čas. Husté sneženie a silný vietor môžu najmä v severnej polovici Slovenska spôsobiť výrazné problémy na cestách.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA