Sociálne siete

DOMOV

Bez podpory zdravotníctva hrozí kolaps systému, upozorňujú zdravotnícke organizácie

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 12:38

254

large zdravotnictvo da
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Dimitri Houtteman

REKLAMA

30. november 2020 12:57 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Podpora zdravotníctva sa musí stať absolútnou prioritou dnešných dní. Zdravotnícke organizácie na to apelujú v otvorenom liste, ktorý adresovali predsedom koaličných politických strán. Bez podpory zdravotníctva budú podľa nich pre Slovensko vážne nielen dopady pandémie, ale predovšetkým bude ohrozené jeho ďalšie fungovanie a zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti. „Ak tieto súvislosti nebudete riešiť dnes ako prioritu, kolaps zdravotného systému skôr či neskôr nastane. A máme reálne obavy, že to bude skôr, ako si dnes všetci myslíme,“ konštatovali organizácie.

Zdravotnícke organizácie upozorňujú na to, že systémové zmeny, ktoré majú pripravené, sa bez navýšenia financií v návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2021 nemajú šancu dostať do praxe. Opakujú, že nedostatočne financované zdravotníctvo nezabráni odchodu zdravotníkov do zahraničia a zo systému. Rovnako nezabezpečí zvyšovanie ani udržanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Opakovane pre to požadujú navýšenie platby za poistencov štátu minimálne na úroveň 5 % priemernej mzdy spred dvoch rokov a dofinancovanie strát v zdravotníctve, ktoré spôsobila pandémia COVID-19.

Organizácie žiadajú o neodkladné stretnutie k prerokovaniu ich návrhov ešte pred schvaľovaním návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021 v Národnej rade SR. „V opačnom prípade strácate našu dôveru, že bude zabezpečované právo občanov na lepšiu dostupnosť, kvalitu a rovnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uzavreli v otvorenom liste predsedom koaličných politických strán.

Pod otvorený list sa podpísali Slovenská lekárska komora, Asociácia na ochranu práv pacienta, Asociácia nemocníc Slovenska, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení a Asociácia dopravnej zdravotnej služby.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA