Sociálne siete

DOMOV

Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi T. na tri mesiace znížia plat

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 15:48

139

large  bd

REKLAMA

20. október 2020 10:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 20. októbra (SITA) – Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi T. v rámci disciplinárneho konania voči jeho osobe disciplinárna komisia na tri mesiace znížila plat o 15 percent. Oznámil to predseda komisie Attila Izsák. Bývalý šéf prokuratúry čelil disciplinárnemu konaniu pre výroky týkajúce sa nahrávky so stíhaným Marianom K. a tiež za vyjadrenia k prepusteniu Jozefa Majského z väzby. Výroky odzneli v rozhovore pre televíziu Markíza na jeseň 2019.

Komisia konkrétne konštatovala disciplinárne previnenie pri výrokoch o prepustení Majského z väzby. Pri vyjadreniach o nahrávke s Marianom K. bol komisiou oslobodený. Pokiaľ ide o nahrávku s Marianom K., tá sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Dobroslav T. v októbri 2019 pre televíziu Markíza uviedol, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“. Podľa stanoviska komisie však v tejto súvislosti nebolo dokázané, že by sa bývalý šéf prokuratúry dopustil disciplinárneho previnenia. Predseda komisie doplnil, že samotnými okolnosťami spomenutými na nahrávke sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.

Pokiaľ ide o vyjadrenia k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004, Dobroslav T. podľa disciplinárneho návrhu v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala o tom, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava T. bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava T. navrhla. Komisia dala generálnej prokuratúre v tejto súvislosti na základe vykonaného dokazovania za pravdu.

Verdikt komisie nie je právoplatný. Navrhovateľ disciplinárneho konania, námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó, avizoval proti verdiktu podanie odvolania. Ako trest pre Dobroslava T. totiž pôvodne navrhoval zbavenie funkcie prokurátora.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA