Sociálne siete

DOMOV

Čaputová: Situácia je mimoriadne vážna a je zrejmé, že opatrenia nie sú dostačujúce

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2021 o 21:46

231

large caputova dd
ZDROJ: Prezidentka SR Zuzana Čaputová, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

15. december 2020 16:18 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 je mimoriadne vážna a je zrejmé, že opatrenia nie sú dostačujúce. Po stretnutí s vedcami a epidemiológmi to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlava štátu zároveň upozornila, že ľudia musia prevziať sebadisciplínu a zodpovednosť za svoje správanie.

Na stretnutí sa zúčastnení zhodli aj na tom, že je najvyšší čas odmietnuť akékoľvek špekulácie či otázky na tému, či vírus vôbec existuje, alebo či nejaké opatrenia pomôžu. „Musíme rešpektovať vedecké poznatky a vypočuť si hlasy lekárov a zdravotníkov z našich nemocníc,“ zdôraznila Čaputová.

Prezidentka sa zároveň v tejto súvislosti obrátila na všetky politické strany vrátane opozičných, pretože odmietanie opatrení alebo vyvolávanie občianskej neposlušnosti nie je dnes krokom voči vláde, ale je to krok proti lekárom, sestričkám a rodinám infikovaných. „Je preto v najvyššom spoločenskom záujme rozširovať rady zodpovedných a utlmiť načas všetky politické spory. Považujem to nielen za prejav zodpovednosti, ale predovšetkým za prejav solidarity s tými, ktorí trpia v nemocniciach a, samozrejme, aj s tými, ktorí bojujú o ich životy. Všetko ostatné je dnes už malichernosť,“ upozornila hlava štátu.

Čaputová zdôraznila, že do začatia vianočných sviatkov je potrebné obmedziť svoje kontakty na nevyhnutnú mieru. Prezidentka upozornila, aby sa neorganizovali žiadne vianočné firemné večierky ani oslavy či stretnutia s priateľmi. V tejto súvislosti vyzvala aj zamestnávateľov, aby umožnili zamestnancom prácu z domu.

Hlava štátu ocenila aktívny postoj pandemickej komisie, ktorá v súlade s vedeckými poznatkami a aktuálnymi dátami navrhla minulý týždeň viacero opatrení. „Neviem v akej podobe ich v stredu schváli vláda, bola by som však veľmi rada, ak by mix odporúčaní a prijatých nariadení zodpovedal vážnosti situácie a mal podporu širokej vedeckej komunity,“ dodala prezidentka.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA