Sociálne siete

COVID19

Čaputová žiada od Hegera odpovede na otázky k dodávkam vakcín

Hlavu štátu zaujímajú detaily k medializovaným informáciám, že Slovensko nevznieslo nárok na vakcíny Pfizer-BioNTech.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 17. marca 2021 o 16:16

25

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, zdroj: SITA

SITA

BRATISLAVA – Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka v liste zdôrazňuje, že kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie je dôvera verejnosti. „Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokov,“ uviedla Čaputová v liste.

Podľa medializovaných informácií Slovensko nevznieslo nárok na 1,2 milióna vakcín a neskôr na 1,8 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Prezidentku zaujíma, na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo toto rozhodnutie prijaté. Taktiež ju zaujíma, aký je dopad tohto rozhodnutia na dodávky vakcín od januára do júna. Neskôr však údajne Slovensko vznieslo požiadavku na 1,2 milióna vakcín a následne ďalších 1,6 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Prezidentku aj k týmto medializovaných informáciám zaujímajú detaily.

Hlava štátu chce poznať aj aktuálny očakávaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín a či je možné vzhľadom na rozdiely medzi zazmluvnenými a skutočnými dodávkami vakcín informovať o aktualizovanom harmonograme dodávok vakcín na pravidelných tlačových konferenciách o aktuálnej epidemickej situácii. Prezidentka zároveň ponúkla ministrovi k dispozícii svoje zahraničné kontakty a pomoc pri snahe o včasné zabezpečenie dostatočného množstva vakcín pre obyvateľov Slovenska.

„Hovoríme ľuďom pravdu. Naozaj, nemáme čo skrývať a veľmi rád vysvetlím všetky podrobnosti ohľadom týchto vakcín aj pani prezidentke,“ reagoval na stredajšej tlačovej konferencii zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Chce si podľa jeho slov dohodnúť ďalší postup s kanceláriou prezidentky. Stále však podľa neho platí, že je v enormnom záujme vlády, aby občania Slovenska mali čo najrýchlejší prístup k čo najväčšiemu počtu vakcín.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA