Sociálne siete

DOMOV

Členovia mediálneho výboru NR SR požiadali o sprístupnenie pozastavenej reportáže v RTVS

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 15:49

156

stv rtvs verejnopravna televizia mlynska dolina clanok W dadcfb

REKLAMA

19. október 2020 11:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 19. októbra (SITA) – Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá uznesením požiadal o sprístupnenie pozastavenej reportáže Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorá mala byť aj o dizertačnej práci bývalej ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Reportáž obsahovala taktiež zistenia o pomeroch na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Členovia výboru chcú týmto spôsobom vylúčiť možnosť, že reportáž bola pozastavená cenzúrovaným zásahom zo strany vedenia telerozhlasu. V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

„Je vo verejnom záujme, aby sme vylúčili možnosť, že bolo zastavené odvysielanie reportáže, ktorá mohla byť spracovaná kvalitne a poctivo. V prípade, že vedenie RTVS tvrdí opak, a teda, že príspevku chýbali niektoré náležitosti zabezpečujúce objektivitu, musíme sa o tom presvedčiť,“ upozornil predseda kultúrneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO). Od vedenia verejnoprávnej televízie očakáva čo najskoršie doručenie reportáže.

Pozastavenú reportáž by si podľa poslancov Čekovského a Romana Foltina (SaS) mali pozrieť odborníci a rešpektované osobnosti z oblasti médií. Foltin v tejto súvislosti uviedol, že na základe rokovacieho poriadku si výbor môže k posúdeniu reportáže prizvať odborníkov a vyžiadať si ich stanovisko. „Až potom budeme vedieť posúdiť, či išlo alebo nešlo zo strany RTVS o účelové konanie,“ vysvetlil Foltin s tým, že verejnoprávne médiá by mali v zárodku vylúčiť akékoľvek podozrenia z cenzúry.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá tiež navrhne parlamentu, aby sa uzniesol na tom, že Rada RTVS si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona. Čekovský v máji poukázal na viaceré pochybenia pri výrobe programov vo verejnoprávnom médiu. Domnieva sa, že Rada napriek tomu tieto pochybenia riadne nepreskúmala a naopak, ignorovala fakt, že bývalý programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák bol v konflikte záujmov. Kontrola rezortu kultúry v tejto otázke skonštatovala, že došlo k porušeniu zákona. Rada však podľa Čekovského nekonala, čím si podľa uznesenia kultúrneho výboru neplní svoje povinnosti. „Posledné slovo však budú mať poslanci parlamentu,“ dodal Čekovský.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA