Sociálne siete

DOMOV

Extrémistická symbolika nebola na šekoch predsedu ĽSNS náhodou, tvrdí prokurátor

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 17:09

144

large ss c S Q Rowsy CRSQA Hm Q Predseda opozi nej SNS Marian Kotleba prich dza na pojedn vanie ad

REKLAMA

21. september 2020 15:00 SITA, redakcia

Prokuratúra podľa obhajoby v kauze šekov účelovo rozdeľuje sumu 1 488 na 14 a 88. Prokurátor obžalovanému Marianovi K. navrhol trest v dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá predstavuje štyri až osem rokov väzenia.
PEZINOK 21. septembra (SITA) – Znalecké posudky, odborné vyjadrenia ako aj výpovede svedkov dokazujú, že suma 1 488 eur, ktorú orgány činné v trestnom konaní považujú za „extrémistickú“, nebola na šekoch odovzdávaných predsedom politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom K. na podujatí v roku 2017 náhodne. Vo svojej záverečnej reči to dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku povedal prokurátor Úradu špeciálne prokuratúry Tomáš Honz.

Honz zároveň zopakoval tvrdenie obžaloby, že číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Dokazovanie podľa Honza preukázalo neonacistický charakter strany ĽSNS, pričom, ako uviedol, pre neonacistov je charakteristické, že sa snažia maskovať. „Vysielajú ale signály, že sa svojej viere nespreneverili,“ povedal. Zároveň doplnil, že skutok, ktorého sa obžalovaný dopustil, je možné na základe vykonaného dokazovania kvalifikovať ako trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Pôvodne sa v obžalobe uvádzal skutok prejavenia sympatie k takémuto hnutiu, za ktorý je nižšia trestná sadzba. Prokurátor preto obžalovanému navrhol trest v dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá v tomto prípade predstavuje štyri až osem rokov väzenia.

Obhajca Mariana K., Tomáš Rosina, v tejto súvislosti povedal, že prokuratúra účelovo rozdeľuje sumu 1 488 na 14 a 88. „Ide o účelné a manipulatívne zasahovanie do priebehu udalosti,“ povedal. Zároveň spochybnil nestrannosť predvolaných znalcov a historikov, ktorí k prípadu vypracovávali odborné vyjadrenia, predovšetkým autora knihy Fašizmus Jakuba Drábika.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA