Sociálne siete

DOMOV

Jednu z najkrajších zvoníc na Spiši opravia za takmer pol milióna eur

Opravy zvonice sú rozdelené na dve časti.

Zverejnené:

Upravené: 20. marca 2021 o 10:50

39

Zvonica v Kežmarku. Foto: SITA/Mestský úrad Kežmarok/D&J Pajonko Photography

SITA

POPRAD – V Kežmarku sa začína s komplexnou obnovou exteriéru renesančnej zvonice za viac ako 410-tisíc eur. Národná kultúrna pamiatka patrí medzi najkrajšie zvonice na Spiši, jej vznik sa datuje do roku 1515. Samospráva získala na projekt financie vo výške približne 247-tisíc eur cez dve výzvy z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja. Zvyšok dofinancuje z vlastných zdrojov. Informovala o tom Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta po odovzdaní stavby zhotoviteľovi prác.

Rekonštrukcia bude rozdelená do dvoch fáz, realizované budú v nadväznosti za sebou. Prvá fáza pozostáva okrem iného z opravy a náterov fasády a tiež pokládky zámkovej dlažby. Súčasťou fasády je nástenná maľba, ktorú čaká reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy. Druhá fáza zahŕňa rekonštrukčné a reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie sgrafitovej výzdoby a historických omietok a v neposlednom rade reštaurovanie kamenného portálu so schodmi. Zvonica bola naposledy rekonštruovaná v roku 1999.

„Zvonica sa nachádza v centre mesta. Stojí v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža, ktorej dejiny siahajú do 13. storočia, a ktorá je často navštevovaná nielen domácimi, ale aj zahraničnými turistami,“ uviedol primátor mesta Ján Ferenčák (Hlas-SD), podľa ktorého sa rekonštrukciou podarí uchovať kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie.

Na troch stranách fasády historickej zvonice sa nachádzajú veľké arkádové zvukové okná. Na južnej strane sú umiestnené strielne, stavba mala v minulosti fortifikačný charakter. Sgrafitová výzdoba mala podľa tradície zlatý podklad, preto ju nazývali zlatou vežou. Zvonicu zdobí renesančná štítková atika s erbami cisárskeho habsburského rodu, Uhorska a mesta Kežmarku. Najstarší zvon je z roku 1525 a pred postavením zvonice bol pravdepodobne vo veži susediaceho kostola. Podobné zvonice sú napríklad v Strážkach, Spišskej Belej, Vrbove, Spišskej Sobote či Poprade.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA