Sociálne siete

COVID19

Koaličný partner podľa Krajčího návrh zabezpečiť vakcíny Sputnik V vetoval

Vláda mala prísľub dodania ruskej vakcíny do konca februára. Podľa Šeligu nie je pravda, že sa strana Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 2:04

122

krajci matovic
Zľava: Predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: SITA/Úrad vlády SR

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Koaličný partner zabezpečenie adekvátneho množstva vakcíny Sputnik V vetoval. Počas štvrtkového rokovania vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Nekonkretizoval však o koho ide. Vláda mala pritom prísľub dodania týchto vakcín do konca februára.

Situácia na Slovensku je pritom podľa Krajčího veľmi vážna. Napriek zákazu vychádzania a sprísneným podmienkam sa nedarí znižovať počty pacientov, ktorí prichádzajú do nemocníc. Podľa ministra zdravotníctva je dôvodom britská mutácia, ktorá je oveľa infekčnejšia. Krajčí nevylúčil kolaps zdravotníckych zariadení.

Odpoveďou je očkovanie

Odpoveď na otázku „čo ďalej“ je podľa ministra zdravotníctva očkovanie. Avšak dodávky vakcín v Európskej únii výrazne meškajú a Európska komisia vyzýva členské štáty, aby hľadali iné spôsoby získania vakcín. A aj na základe odporúčania odborníkov sa Krajčí rozhodol predložiť na rokovanie vlády návrh na zabezpečenie ruských vakcín Sputnik V. „Uznesenie sa nám nepodarilo prijať, pretože koaličný partner to vetoval,“ povedal Krajčí.

„Za posledné obdobie som strávil mnoho rozhovorov s ľuďmi v Ruskej federácii o zabezpečení vakcín Sputnik V. Už budúci týždeň sme mohli mať k dispozícii 160-tisíc dávok,“ pokračoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho ide o mimoriadne kvalitnú vakcínu. „Veľmi ma za tejto situácie mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najvyššiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec baviť nebudeme,“ povedal Matovič.

Remišová: Nemôžeme robiť pokusy na ľuďoch
remisova

Sprava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že nemôžeme robiť na občanoch SR pokusy a všetky vakcíny musia byť zaregistrované riadnym a prísnym procesom Európskej liekovej agentúry.

Rovnaký meter musí platiť podľa nej na všetky vakcíny.

„Ak dlhé mesiace iné vakcíny čakali na schválenie, tak musí prejsť prísnou registráciou aj táto vakcína. Práve registrácia zabezpečuje to, že vakcíny sú bezpečné. Niektoré posudky súhlasia s vakcínou, ale zároveň uvádzajú, že musia byť splnené legislatívne a formálne požiadavky registrácie,“ povedala Remišová.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že nie je možné, aby sa vakcína registrovala národne. „Minister zdravotníctva môže sám zo svojho rozhodnutia výnimku schváliť, ale nesmie sa schvaľovať za kolektívne rozhodnutie vlády,“ povedala Kolíková.

Šeliga: Nie je pravda, že sa Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V

Nie je pravda, že sa strana Za ľudí odmieta baviť o vakcíne Sputnik V. V strane sú práve naopak za to, aby sa rokovalo, aby bola vakcína certifikovaná a mohlo sa ňou na Slovensku očkovať. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol podpredseda parlamentu a strany Za ľudí Juraj Šeliga. Tvrdí, že ide o proces, ktorý má svoje pravidlá a v tomto procese nie je priestor na populizmus alebo Orbánovsko – putinovské geopolitické hry. Reagoval tak na to, že vláda dnes neschválila uznesenie o zazmluvnení ruskej vakcíny Sputnik V. Proti bola strana Za ľudí.

Šeliga zhrnul fakty, ktoré viedli Za ľudí k ich postoju. Hovorí, že Sputnik V a Ruská federácia nepodali žiadosť o certifikáciu vakcíny Európskej liekovej agentúre (EMA), Rusko slovenskému Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nedodalo dostatočné dáta, publikovaná štúdia v odbornom časopise The Lancet hovorí, že účinnosť Sputnik je cez 91 percent, na druhej strane explicitne hovorí, že pri tvorbe štúdie vychádzali len z čiastočných a neúplných dát, keďže všetky im neboli poskytnuté. Tiež uviedol, že Rusko nestíha dodávať vakcíny sľubovaných počtoch. Dodal, že Rusko vyrába okolo 2,5 milióna vakcín mesačne a má kontrahované dodávky napríklad do Indie, kde dodalo minimálne počty (v porovnaní na objem dodávok).

Rusko podľa Šeligu uvádza v oficiálnej dokumentácii jednu výrobnú fabriku na Sputnik V, pričom je dôležité, aby táto fabrika mohla byť kontrolovaná aj ŠÚKL aj EMA. „Sú tu však informácie, že Sputnik V je vyrábaný aj v iných fabrikách, ktoré nepodliehajú kontrole. Rusko odmieta oficiálnu komunikáciu (na centrálnej úrovni z Európskej komisie) ohľadne nákupu a certifikovania vakcín, miesto toho sa snaží Úniu rozdeliť a rozbiť. Nikto z nás nemá problém s ruskou vakcínou, problém je, že nemá certifikáciu (všetky iné očkovacie látky používané u nás ju musia mať), nemá povolenia, obchádza odborné liekové agentúry a robí z ľudí pokusných králikov. Ak Sputnik V získa oprávnenie od EMA sme prví za, aby sa vo veľkom očkovalo aj Sputnikom V,”“ podotkol.

„Dovtedy prosím všetkých, najmä premiéra, aby nezavádzal a poskytol ľuďom všetky informácie. Navyše, ak je premiér absolútne presvedčený o Sputniku V a to aj keď nie je vedec, minister zdravotníctva Marek Krajči má legálnu právomoc spustiť očkovanie Sputnikom V na takzvanú výnimku v mimoriadnej situácii, preto nepotrebuje uznesenie vlády. Je však aj premiérovi úplne zrejmé, že to je hazard a preto si to chce nechať posvätiť vládou,” uzavrel Šeliga.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA