Sociálne siete

DOMOV

Kočner a Rusko si v kauze zmeniek odsedia 19 rokov vo väzení

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 23:23

12

ZDROJ: Policajná eskorta počas príchodu pred začatím neverejného zasadnutia s Marianom K. a Pavlom R. vo veci miliónových zmeniek na Najvyššom súde SR/SITA/Branislav Bibel

12. január 2021 02:45 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V kauze miliónových televíznych zmeniek si Marian Kočner a Pavol Rusko odsedia vo väzení zhodne po 19 rokov. Rozhodol o tom dnes senát Najvyššieho súdu SR, keď zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie vykonané v tejto kauze preukázalo, že skutok, pre ktorý bola na súd podaná obžaloba, sa stal a že ho spáchali obžalovaní. Falšovanie zmeniek podľa nej konkrétne preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov ako aj listinné dôkazy. Šišková poukázala napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na sporných zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013. Posudky, ktoré v súdnom konaní predložila obhajoba, podľa Šiškovej tieto závery nevyvrátili.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v kauze miliónových zmeniek ešte vo februári 2020 uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Kočner musí tiež zaplatiť finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Kočner voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované.

Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor ÚŠP Šanta, ktorý konkrétne pre Kočnera požadoval trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku.

Právny zástupca odsúdených Marek Para podá v prípade miliónových zmeniek dovolanie. Viac nájdete na: https://www.globalnews.sk/domov/pravny-zastupca-odsudenych-marek-para-poda-v-pripade-milionovych-zmeniek-dovolanie

Reakcia Lipšica

Spravodlivosť dnes vyhrala, ale je to len začiatok. V svojom profile na sociálnej sieti to po rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade zmeniek uviedol obhajca poškodenej televízie Markíza Daniel Lipšic. „Ja si myslím, že sa potvrdili naše slová od samotného začiatku. Dôkazná situácia bola mimoriadne silná. Vinu obžalovaných preukazovali svedecké výpovede, znalecké posudky, listinné dôkazy, samotná komunikácia obžalovaných a ďalších osôb. Takže si myslím, že Najvyšší súd SR rozhodol zákonne a správne,“ povedal po vynesení rozsudku Lipšic.

Reakcia premiéra

V kauze miliónových televíznych zmeniek dnes rozhodla spravodlivosť. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

Politici: Skutok sa stal, mafia dnes prehrala

Spravodlivosť dnes konečne dobehla aj Pavla Ruska a Mariana Kočnera. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Reagovala tak na rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu SR (NS SR), na základe ktorého si v kauze miliónových televíznych zmeniek Kočner a Rusko odsedia vo väzení zhodne po 19 rokov. Podľa podpredsedu Národnej rady SR (NR SR) Juraja Šeligu (Za ľudí) je to, že idú do väzby, dobrá správa pre Slovensko.

„Skutok sa stal, najvyšší súd ich uznal vinnými. Éra Mariana Kočnera sa definitívne skončila. Časy, kedy sa Marian Kočner mohol spoľahnúť na svojich politických ochrancov a kamarátov, ktorí mu roky kryli chrbát, sú preč,” napísala Remišová. Prípad Kočnera a Ruska je podľa nej ukážkou toho, ako môžu štátne orgány fungovať, ak nie sú zneužívané a korumpované systémom „našich ľudí”.

Snaha o obrovský podvod, arogancia a bohorovnosť Kočnera a Ruska, ktorú odhalilo vyšetrovanie a dokazovanie, ukázala podľa Šeligu dve tváre Slovenska. „Mafiu, ktorá sa cítila nedotknuteľne a vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí sa neboja a robia si svoju prácu poctivo. Mafia dnes prehrala,” doplnil vo svojom profile na sociálnej sieti. „Kočner začína hľadieť spravodlivosti priamo do očí. Devätnásť rokov bude dlhý pohľad,” Uzavrel Šeliga.

„Žeby predsa len existovala na Slovensku spravodlivosť? Dnes dala o sebe vedieť výrazným spôsobom,” napísal na sociálnej sieti predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) sú Kočner a Rusko tam, kde patria. „Koniec výletov na jachte, návštev generálnej prokuratúry, sledovania novinárov a ich rodín, koniec odtučňovacích kúr v Indii a koniec šikany nepohodlných, ktorí bojovali proti gaunerom ako Kočner a Rusko. Ich koniec je presne taký, aký si zaslúžili,” uviedla Nicholsonová na sociálnej sieti.

Zastavme korupciu: Presvedčivé dôkazy priniesla obžaloba už na pojednávaní na ŠTS

Obžaloba už počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) priniesla presvedčivé dôkazy o falšovaní zmeniek. Pre agentúru SITA to povedala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

Od rozhodnutia ŠTS podľa Petkovej pribudli ďalšie informácie, ktoré verziu obžaloby ešte viac podporili „Či už to bola zverejnená komunikácia v aplikácii Threema medzi Marianom Kočnerom a štátnou tajomníčkou Monikou J. alebo obvinenia v korupčnej kauze sudcov, kde mala Monika J. ovplyvňovať sudkyne, aby v prípade sporu o zmenky rozhodli v prospech Mariána Kočnera,“ uzavrela.

Správu priebežne aktualizujeme.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA