Sociálne siete

DOMOV

Koronavírus: Zdvojnásobil sa počet úmrtí, situácia je vážna

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 22:02

247

large Virus Outbreak Italy Christmas  feacbffabf acaefd
ZDROJ: SITA/Marco Alpozzi/LaPresse via AP

REKLAMA

18. december 2020 15:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Aktuálne čísla týkajúce sa ochorenia COVID-19 sú podľa odborníkov najhoršie, aké sme kedy videli. Skonštatoval to na piatkovej tlačovej konferencii infektológ Pavol Jarčuška. Počty nakazených sú rekordné a situácia nie je vôbec priaznivá, pričom vysoká je aj 14-dňová incidencia. Zdvojnásobil sa počet úmrtí, priemerne zomrie cez 60 pacientov denne a stúpa aj počet hospitalizovaných pacientov. V rámci 7-dňovej incidencie ani jeden kraj neeviduje pokles, všetky majú nárast. Taktiež podľa Jarčušku dramaticky stúpa počet pacientov infikovaných vo veku nad 65 rokov. Kým pôvodne ich bývalo okolo 2-tisíc, aktuálne je to takmer 3-tisíc. To podľa Jarčušku predpovedá, aká situácia bude v nemocniciach v najbližších dňoch, teda v období sviatkov.

V rámci online záznamu na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), ktorý je v karanténe, taktiež skonštatoval, že situácia na Slovensku je veľmi vážna a že taký počet pacientov s ochorením COVID-19 sme ešte v nemocniciach nemali. Ako pokračoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, lôžok vyhradených pre covidových pacientov je okolo 4-tisíc, aktuálne je obsadenosť zhruba 2 200 lôžok a z reprofilizovaných je to 63 %.

„Očakávame v najbližších dňoch nárast aj na ventilovaných lôžkach, ktorý bude výraznejší,“ povedal Stachura. Čísla narastajú podľa neho viac-menej v každom kraji, najkritickejšia situácia je naďalej v Trenčianskom kraji, ďalej v Prešovskom kraji, ale aj v Nitrianskom kraji. Kým napríklad Žilinský kraj bol stabilný, aktuálne začína naberať na intenzite.

Rastú aj úmrtia. Slovensko eviduje vyše 1 800 úmrtí s priamou alebo nepriamou súvislosťou s COVID-19, pričom väčšina umiera v nemocnici. Rezort zdravotníctva očakáva, že do konca roka bude okolo 3-tisíc hospitalizovaných pacientov, 230 pacientov očakávajú v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii. „Vyzývam špecialistov aj študentov medicíny, aby pomohli situáciu aj počas vianočných sviatkov zvládnuť,“ dodal Stachura.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA