Sociálne siete

DOMOV

Najvyšší súd v apríli prejedná prípad údajného šéfa takáčovcov súdeného pre vraždu

Ľubomíra K. v novembri 2020 neprávoplatne odsúdili na 25 rokov väzenia.

Zverejnené:

34

súd
Ilustračné foto, zdroj: SITA

SITA

BRATISLAVA – Najvyšší súd SR na 14. apríla vytýčil verejné zasadnutie s údajným šéfom zločineckej skupiny takáčovci Ľubomírom K. prezývaným Kudla. Toho Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v novembri 2020 uznal vinným z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň súd obžalovanému uložil ochranný dohľad v trvaní jedného roka ako aj povinnosť uhradiť nemajetkovú ujmu trom poškodeným spolu vo výške 45-tisíc eur. Proti verdiktu sa Ľubomír K. odvolal.

Podľa obžaloby si v roku 2006 Ľubomír K. v Bratislave objednal u Igora S. fyzickú likvidáciu Romana Krajčiho za 3 milióny SKK (99 582 eur). Samotnú vraždu vykonal Ľudovít S. streľbou na poškodeného v decembri 2006 v Prievidzi. Pre skutok pôvodne stíhali aj Igora S., ten však medzičasom zomrel. Prípad sa podľa prokuratúry týkal sporov Ľubomíra K. a zavraždeného ohľadom spoločnosti Skipark Ružomberok a.s.

Ľubomír K. je od jesene 2019, keď polícia podnikla akciu proti viacerým členom skupiny, stíhaný väzobne. Niektorých takáčovcov zadržala polícia začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K., považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu 100-tisíc eur.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír K. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a svobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA