Sociálne siete

DOMOV

Na Pustom hrade sa uskutočňuje aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 22:10

224

pusty hrad  clanok W aeeac

REKLAMA

7. august 2020 20:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) – Na Pustom hrade sa uskutočňuje aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku. Informuje o tom na svojom webe Slovenská akadémia vied (SAV). Výskum realizuje Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Aktuálne na hrade pracuje viac ako 50 ľudí denne. Medzi nimi je 20 študentov a 20 pracovníkmi SAV zapojených do Letnej školy archeológie a spolu s nimi aj ľudia v rámci projektu zapojenia nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva a murári.

Výskum a obnova Pustého hradu pokračuje 29. sezónou. Ján Beljak z Archeologického ústavu SAV priblížil, že počas prác sa archeológom podarilo nájsť denár kráľovnej Márie a na kamennom dne celú zásobnicu z doby bronzovej. Pokračovala aj obnova veže a postupne opravujú interiérové steny z druhej polovice 12. storočia. „Začali sme aj výskum pri západnej stene veže č. 2 na Hornom Pustom hrade, kde sme našli zaujímavé architektonické články. Najbohatšia na nálezy je sonda 4/2020 umiestnená na vrcholovej plošine Horného hradu pri jeho východnej línii opevnenia,“ vysvetľuje archeológ. V nej našli mince z druhej polovice 13. storočia, hraciu kocku, hroty šípov, pracky a ozdobné kovania. „V severnej časti tejto sondy sme našli kamennú podlahu po zrubovom objekte z 13. storočia,“ dopĺňa Beljak.

Po 23 rokoch sa archeológovia s výskumom vrátili aj do veže vo východnej línii opevnenia Horného hradu, kde ostal nepreskúmaný kontrolný blok. Okrem mince Bela IV. v nej našli podľa Beljaka „veľmi pekné výrobky z kosti a parohoviny“ a aj uhlíky, ktoré pomôžu so spresnením datovania jej vzniku. „Nálezové situácie priebežne dokumentujeme kresbovo, fotograficky, fotogrametricky, 3D-skenom a GPS,“ opisuje činnosti vedec. Dodal, že práce na Pustom hrade budú pokračovať aj v septembri a októbri.

Výskum a obnova Pustého hradu sa uskutočňuje s podporou Mesta Zvolen, Banskobystrického samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry SR a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA