Sociálne siete

DOMOV

Na Slovensku ročne pribudne viac ako 30-tisíc onkologických pacientov

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 5. februára 2021 o 23:31

9

ZDROJ: Unsplash/National Cancer Institute

4. február 2021 11:46 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na Slovensku každoročne pribudne viac ako 30-tisíc pacientov s onkologickými ochoreniami. Ako spresňuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), v Európe pribudne ročne 3,7 milióna nových prípadov a 1,9 milióna úmrtí v dôsledku rakoviny. V tlačovej správe o tom informovala PR manažérka Ligy proti rakovine (LPR) Petra Benczyová. Ako dodala, liga sa ako člen Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) a Asociácie európskych líg proti rakovine (ECL) zapája počas 4. februára do Svetového dňa proti rakovine.

ECL predstavuje počas tohto dňa prostredníctvom Ligy proti rakovine aplikáciu WASABY (Water And Soil contamination and Awareness of Breast cancer risk in Young women). Jej cieľom je informovať o rizikových faktoroch a prevencii rakoviny. Ide o vzdelávaciu aplikáciu, ktorá pomáha mladým ľuďom porozumieť posolstvám Európskeho kódexu proti rakovine. Poskytuje tiež rady, ako dodržiavať zdravý životný štýl. Bližšie informácie o aplikácií predstaví LPR dnes na svojej webovej stránke a sociálnych sieťach.

Ako ďalej Benczyová priblížila, jednou z priorít LPR je aj informovanie verejnosti o rizikových faktoroch pri vzniku nádorového ochorenia, s tým súvisiaca výchova a vzdelávanie v oblasti prevencie. Jednou z mnohých foriem je aj pravidelné informovanie o zásadách, ktoré je potrebné dodržiavať ako účinné kroky proti prevencii. „Liga proti rakovine dlhodobo propaguje 12 spôsobov, ako znížiť riziko rakoviny. Európsky kódex proti rakovine sa zameriava na opatrenia, ktoré môžu v rámci prevencie rakoviny podniknúť samotní občania,“ uviedla výkonná riaditeľka ligy Eva Kováčová. Dodala, že aj vďaka tomu väčšina ľudí vie, že fajčenie, nedostatok pohybu, nezdravé stravovacie návyky či nadmerná konzumácia alkoholu sú faktory, ktoré môžu mať vplyv na vznik rakoviny. V čase hodín bezplatnej Onkoporadne sa môžu pacienti a ich blízki obrátiť na skúsených lekárov, psychológov, výživových asistentov a sociálno-právne poradkyne, ktorí zodpovedajú na ich otázky. Bližšie informácie sú dostupné na https://www.lpr.sk/onkoporadna/.

Liga proti rakovine je občianske združenie, ktorého primárnym cieľom je pomáhať onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA