Sociálne siete

DOMOV

Najvyšší súd dnes v kauze zmenky vypočuje znalkyňu a oboznámi sa s listinnými dôkazmi

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 23:31

60

large MG up dddaac
ZDROJ: Ilustračná foto/SITA/Igor Svítok

REKLAMA

12. január 2021 09:26 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Najvyšší súd SR (NS SR) bude v rámci dnešného verejného zasadnutia v kauze miliónových zmeniek vypočúvať znalkyňu z oblasti písmoznalectva a oboznámi sa aj s listinnými dôkazmi. Pre médiá to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta. Dnešné zasadnutie sa pre aktuálnu epidemickú situáciu zároveň uskutoční s vylúčením verejnosti.

Šanta zároveň uviedol, že NS SR neavizoval žiadne prekážky v konaní, preto dnes očakáva „hladký priebeh“ zasadnutia. Protistrana pritom podľa jeho názoru so svojím odvolaním neuspeje. „Ja osobne som presvedčený o dôvodnosti svojho odvolania,“ dodal.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v kauze miliónových zmeniek vo februári 2020 uznal za vinných podnikateľa Mariana K. a exriaditeľa TV Markíza Pavla R. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Marian K. má tiež zaplatiť finančný trest vo výške desaťtisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Marian K. voči Pavlovi R. a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované.

Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor ÚŠP Šanta, ktorý konkrétne pre Mariana K. požaduje trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku. Pôvodne sa zasadnutie v tejto veci malo uskutočniť 10. a 11. novembra 2020, zrušili ho však pre epidemickú situáciu. Ďalší termín NS SR určil na 15. a 16. decembra minulého roka. Na verejné zasadnutie sa však vtedy nedostavil Pavol R. Tvrdil totiž, že má pre útok kyselinou poškodený zrak. Polícia ho však na návrh prokurátora zadržala a NS SR následne rozhodol o jeho väzobnom stíhaní pre hrozbu úteku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA